کاخ گلستان تنها بنای جهانی یونسکو در پایتخت

کاخ گلستان تنها بنای جهانی یونسکو در پایتخت

بیشترین کاخ موزه های ایران در تهران قرار گرفته اند که هر کدام یادگاری از یک دوره ی تاریخی هستند و یکی از دیدنی ترین این کاخ ها، کاخ موزه ی گلستان است که در خیابان ۱۵ خرداد قرار دارد و تنها بنای جهانی یونسکو در تهران است.

کاخ موزه ی گلستان، بنایی تاریخی است که از دوران صفویان بر جای مانده است و در دوران قاجاریان، به محل زندگی آنان تبدیل شد. این موزه حالا یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری تهران محسوب می شود که در سال ۱۳۳۴ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و در سال ۲۰۱۳، به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد.
کاخ گلستان تنها بنای جهانی یونسکو در پایتخت
به طور کلی در ایران، ۲۱ اثر تاریخی در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند که کاخ موزه ی گلستان یکی از این ۲۱ اثر و تنها بنایی در تهران است که جهانی شده است. این کاخ که قدمت آن به بیشتر از ۲۰۰ سال پیش می رسد، یکی از بناهای به جا مانده از ارگ تاریخی تهران است.
قسمت های کاخ گلستان
کاخ موزه گلستان از بخش های مختلفی مانند ایوان تخت مرمر، تالار سلام، تالار آیینه، تالار برلیان، تالار الماس، کاخ شمس العماره، عمارت بادگیر، تالار عاج و… تشکیل شده است. بخش اتاق موزه ی کاخ گلستان در آن دوران توسط ناصر الدین شاه برای نگهداری اشیای نفیس ساخته شد.
تالار آیینه کاح گلستان
یکی از زیباترین و پربازدید ترین دیدنی های این کاخ، ایوان تخت مرمر است که در آن بیشتر از ۶۰ قطعه ی مرمر در اندازه های مختلف نگهداری می شود. تالار آیینه هم یکی دیگر از تالارهای پر بازید این کاخ است که اثرهای پر ارزش هنرمند نقاش، استاد کمال الملک، در آن نگهداری می شود.
کاخ گلستان تنها بنای جهانی یونسکو در پایتخت
یکی دیگر از زیباترین تالارهای کاخ موزه گلستان، تالار عاج آن است که در دوران ناصر الدین شاه از آن برای نگهداری هدیه های خارجی استفاده می شده است. سبک معماری این تالار بسیار دیدنی است و در آن از گچبری های چشمگیری استفاده شده است و جذابیت ویژه ای دارد.
جدای از تالارها، بخش دیدنی دیگر این کاخ، عمارت بادگیر است که شامل نقاشی ها و آیینه کاری های جذابی است. این عمارت دارای چهار بادگیر بلند است که به قبه های زرین، و کاشیهای آبی و زرد مزین شده است.
در قسمت شرقی کاخ گلستان هم عمارتی پنج طبقه به نام شمس العماره قرار دارد که در آن دوران توسط ناصر الدین شاه و بعد از سفرهای اروپایی او و تخت تاثیر از بناهای بلند اروپایی ساخته شد. این کاخ یک نمونه ی عالی و کامل از معماری و هنر و تزیینات ایرانی است.
کاخ گلستان تنها بنای جهانی یونسکو در پایتخت
عمارت شمس العماره
عوامل تهدید کننده ی این کاخ موزه گلستان را دست کم نگیریم
یکی از مهم ترین عواملی که امروزه این بنای ارزشمند جهانی را تهدید می کند، ساخت مجتمعی غیر قانونی به نام دلگشا است که در حریم آن قرار دارد. متاسفانه با فهمیدن این موضوع، یونسکو چندین بار هشدار و تذکر داده است که این بنا را از فهرست جهانی خارج می کند که اگر این هشدارا جدی گرفته نشود، خارج شدن آن از فهرست جهانی یونسکو حتمی است.

منبع:الی گشت

About The Author

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code