جهانگردی

جاده ای خطرناک در چین

جاده ای خطرناک در چین

جاده ای خطرناک در چین

جاده تونلی گولیانگ چین

در کشور چین، روستای عجیب بسیار کوچکی به نام گولیانگ (Guoliang ) وجود دارد، روستایی که در بالای کوهی در دوردست قرار گرفته و این طور به نظر می رسد که خود را از تمام دنیا جدا کرده است. این روستا در بالای کوه تایهانگ (Taihang Mountains) قرار گرفته است و تنها یک راه دسترسی دارد و آن هم از طریق دره ای خطرناک است که بوسیله ی صخره های با شیب تند محاصره شده است. به دلیل خطرناک بودن بیش از اندازه ی مسیر، این روستا حتی تا مدتی قبل هم مثل شهر ارواح بود و تقریبا کسی به آن رفت و آمد نمی کرد، تا اینکه جاده ای به آن ساخته شد. جاده تونلی گولیانگ چین که حتی تماشا کردن آن هم دلهره آور است… در ادامه همراه باشید:
جاده تونلی گولیانگ چین
جاده ای خطرناک در چین

جاده ای خطرناک در چین

جاده ای خطرناک در چین
روستای گولیانگ و جاده ی مشهور آن، داستان جالبی دارد. این روستا از زمان های بسیار دور بر بالای این کوه وجود داشت اما مسیر سخت دسترسی و عبور و مرور به آن، باعث به خطر افتادن جان خیلی ها شد و در نتیجه رفت و آمد به آن کمتر و کمتر شد تا اینکه خیلی ها ترجیح دادند دیگر به آن نروند و مردم این روستا در گوشه ی پرتی از دنیا تنها ماندند…
دولت تصمیم گرفت تا به این انزوا پایان دهد و جاده ای برای عبور و مرور روستاییان بسازد اما همه چیز در سال ۱۹۷۲ تغییر کرد. دولت چین به این نتیجه رسید که چندین میلیون سرمایه گذاری روی جاده ای که فقط قرار است توسط ۳۰۰ نفر استفاده شود، ارزش ندارد و بنابراین روستاییان تصمیم گرفتند تا خودشان جاده ای تونلی بسازند چون این تنها امید آنها برای ارتباط با دنیای بیرون بود.
جاده گولیانگ چین
ساخت جاده تونلی گولیانگ چین
این جاده توسط ۱۳ نفر روستایی و در طول ۵ سال ساخته شد، آنها توانستند در این مدت، تونلی ۱۲۰۰ متری را در دل صخره ها بکنند. عرض این جاده ی تونلی ۴ متر است و به اندازه ای هست که ۲ وسیله بتواند از آن رد شود. البته ساخت این تونل توسط افرادی که هیچ آموزشی ندیده بودند بسیار خطرناک بود، آنها با مواد منفجره ای که در دست داشتند از صخره های شیب تند بالا می رفتند تا بتوانند سنگ های تونل را بکنند و متاسفانه تعدادی از آنها هم در این راه کشته شدند اما با این حال، دست از ساخت و ساز برنداشتند تا اینکه نهایتا در روز ۱ می سال ۱۹۷۷، این جاده بازگشایی شد.

جاده ای خطرناک در چین
داخل جاده تونلی گولیانگ چین
این جاده ی تونلی دارای تعداد زیادی روزنه رو به دره است. سطح جاده و دیواره های تونل هم به خاطر ابزاری که روستاییان برای ساخت آن استفاده کرده اند، بسیار سفت و محکم است و از این نظر امنیت بالایی دارد. اما باید گفت که جاده تونلی گولیانگ چین در فصل های سرما و در شرایطی که جاده خیس باشد، بسیار خطرناک می شود و می تواند بسیار بیشتر از حد تصور لغزنده باشد. بنابراین پیشنهاد می کنیم اگر در سفر به چین تصمیم گرفتید تا به عنوان یک فرد خوش ذوق از این جاده دیدن کنید، حتما احتیاط کنید بخصوص اگر در فصل بارندگی باشد، مطمئنا هیچ کس دلش نمی خواهد که از بالای این صخره های مرتفع و تیز به پایین بیفتد!
جاده ی گولیانگ چینجاده ی گولیانگ چین
در هر صورت، نتیجه ی ساخت این جاده ی تونلی آن هم توسط مردمانی که دانشی در این زمینه نداشتند و با ابزارهای ابتدایی، یک موفقیت تمام و کمال بود و به لطف تلاش مردم این روستا، حالا روستا بوسیله ی ماشین کاملا در دسترس است و به جاذبه ای تبدیل شده که هزاران بازدید کننده هر سال دارد.
منبع:Eligahst

گردشگری روسیه

گردشگری روسیه

گردشگری روسیه
کد کشورشماره‌های اضطراری

شماره اضطراری عمومی: ۱۱۲
پلیس ۱۰۲
آمبولانس ۱۰۳
آتش نشانی ۱۰۱
جهت رانندگی

راست

فرودگاه‌های بین‌المللی
گردشگری روسیه

آرخانگلسک – فرودگاه تالاگی

چیتا (شهر) – فرودگاه کادالا

فرودگاه بین‌المللی ایرکوتسک

فرودگاه بین‌المللی قازان

فرودگاه خاباروفسک ناوی

کالینینگراد – فرودگاه خرابوروفو

کراسنودار – فرودگاه پاشکوفسکی

مسکو – فرودگاه بین‌المللی دوموده‌دوو

مسکو – فرودگاه بین‌المللی شرمتیوو

موسکو – فرودگاه بین‌المللی ونوکووا

نووسیبیرسک – فرودگاه تولمچوا

روستوف-نا-دونو – فرودگاه روستوف‌ان‌دون

سن پترزبورگ – فرودگاه پالکوو

سامارا (روسیه) – فرودگاه بین‌المللی کورومچ

فرودگاه بین‌المللی سوچی

فرودگاه بین‌المللی اوفا

فرودگاه بین‌المللی ولادی‌وستوک

فرودگاه یاکوتسک

یکاترینبورگ – فرودگاه کولتسوو

دیدنی های روسیه

وضعیت آب‌و‌هواییگردشگری روسیه

با توجه به اینکه روسیه کشوری پهناور است، از نظر آب‌و‌هوا تنوع زیادی دارد. در واقع نمی‌توان یک آب‌و‌هوای کلی برای آن عنوان کرد جز اینکه تابستان‌های گرم و زمستان‌های بسیار سردی دارد. در مجموع می‌توان گفت که آب‌و‌هوا در روسیه به شدت تحت تاثیر اقلیم قاره‌ای است که باعث می‌شود تابستان‌ها بسیار گرم و زمستان‌ها بسیار سرد باشد به حدی که دمای هوا تا ۳۰ درجه زیر صفر هم برسد. بارش برف سنگین هم یکی دیگر از ویژگی‌های آب و هوایی در روسیه است. میزان بارش باران در بخش‌های مختلف روسیه متفاوت است. در نواحی غربی، بیشترین بارندگی اتفاق می‌افتد و میانگین آن ۷۵۰ میلی‌متر است. بخش‌های جنوبی و جنوب شرقی، خشک‌ترین نواحی روسیه هستند و میانگین میزان بارندگی سالانه‌ی آنها کمتر از ۲۰۰ میلی‌متر است.

نواحی شمالی و مرکزی روسیه‌ی اروپایی، تنوع زیادی در آب‌و‌هوا دارد. بخش‌های معتدل‌تر آن در ساحل بالتیک واقع شده‌اند. تابستان‌ها خشک و آفتابی است و ۹ ساعت در روز آفتاب می‌تابد. بعد‌ازظهرها احتمال بارش محلی و رعد و برق وجود دارد. مثل بیشتر بخش‌های روسیه، زمستان‌ها در این منطقه بسیار سرد است و برف و یخبندان دارد. اولین برف در این منطقه اوایل اکتبر می‌بارد. بهار و پاییز، آب‌و‌هوای ناپایداری دارند. گاهی سیستم‌های کم‌فشار باعث بارش باران، برف و بادهای شدید می‌شود.

سیبری: این منطقه از روسیه به آب‌و‌هوای ناملایم شهرت دارد. زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌های بسیار گرم را در این منطقه تجربه خواهید کرد. البته تابستان‌ها کوتاه و مرطوب است. میزان بارندگی ۵۰۰ میلی‌متر و بیشتر در قالب باران است و در فصل بهار و پاییز مشاهده می‌شود.

تابستان‌ها معمولا خشک است، برخی از سال‌ها از اواخر اکتبر تا اواسط مارس، زمین را برف می‌پوشاند. در زمستان هوا ممکن است تا حد خطرناک و کشنده‌ای سرد شود. گاهی دمای هوا به کمتر از منفی ۳۵ درجه هم می‌رسد.

سردترین منطقه‌ی روسیه، اویمیاکن در مرکز سیبری است، جایی که دمای هوا در زمستان به کمترین دمای هوا بر روی زمین یعنی کمتر از منفی ۵۰ درجه می رسد.

در بخش‌های جنوبی روسیه‌ی اروپایی، زمستان‌ها کوتاه‌تر از زمستان‌های نواحی شمالی است. استپ‌های روسیه تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های بسیار سردی دارند. نواحی شمال و شمال شرقی اطراف دریای سیاه، زمستان‌های ملایم‌تری دارند اما در تمام طول سال بارندگی وجود دارد. آب‌و‌هوا در این منطقه اندکی تحت تاثیر آب‌و‌هوای مدیترانه‌ای است.

برای سفر به روسیه در فصل زمستان حتما لباس گرم ببرید و برای تابستان، لباس‌های ضدآب همراه داشته باشید.

بهترین زمان برای سفر
گردشگری روسیه

مطمئنا بهترین فصل برای سفر به روسیه فصل تابستان است. در این فصل، طبیعت روسیه در زیباترین حالت خود قرار دارد؛ برف‌ها آب می‌شوند و رودخانه‌های پر از آب، مسیر خود را در میان پوشش گیاهی انبوه و سرسبز پیدا می‌کنند. روسیه در تابستان گرم است. آب‌و‌هوا در ماه‌های جولای و آگوست، رقیبی برای آب‌و‌هوای مدیترانه‌ای است. در اواسط تابستان در شهر شمالی سن پترزبورگ، تاریکی وجود ندارد؛ این پدیده‌ی شکفت‌انگیز را شب سفید می‌نامند. در این پدیده‌ی منحصر‌به‌فرد، شب‌ها هم آسمان روشن است یا حالت گرگ و میش دارد.
گردشگری روسیه

فصل پاییز از سپتامبر تا اکتبر است. با اینکه مدت زمان کوتاهی است اما زمان مناسبی برای سفر است. در این ماه‌ها، از ازدحام جمعیت گردشگران کاسته می‌شود و مناظر طبیعی با هزاران رنگ پاییزی رنگ‌آمیزی می‌شوند. از نوامبر تا فوریه، فصل زمستان است و پوششی سفید از برف، جای جای این کشور را می‌پوشاند. اگر سرمای هوا را در نظر نگیریم، زمستان هم فصل خوبی برای سفر است. در این فصل چشم‌اندازهای برفی زیبا را می‌بینید و از یک کریسمس برفی لذت می‌برید.
گردشگری روسیه

سیبری به زمستان‌های سردش مشهور است. اما با وجود سرمای گزنده‌ی هوا، عوامل متعددی از جمله مناظر زیبای طبیعی و ورزش‌های زمستانی، گردشگران زیادی را حتی در زمستان به این منطقه می‌کشاند.

هزینه‌ها

هزینه اماکن اقامتی

اگر بخواهید سفری ارزان داشته باشید، هزینه‌ی اقامت در خوابگاه هاستل‌ها بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ روبل است. با پرداخت ۲ هزار تا ۳ هزار روبل می‌توانید یک اتاق دوتخته در رستوران میان‌رده رزرو کنید. برای اقامت در اتاق دوتخته در هتل‌های لوکس باید ۵ هزار روبل و بیشتر بپردازید که این هزینه بسته به امکانات و محل قرارگیری هتل، متفاوت است.

هزینه‌ی غذا

اگر بخواهید در کافه‌ها و غرفه‌های خیابانی غذا بخورید، به ازای هر وعده باید بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ روبل بپردازید. یک وعده غذا در رستوران‌های میان رده بین ۵۰۰ تا هزار روبل هزینه دارد. اگر بخواهید در رستوران‌های لوکس غذا بخورید، باید بابت یک وعده غذا به همراه نوشیدنی بیش از ۲ هزار روبل بپردازید.

هزینه حمل و نقل عمومی

سفر با مترو و اتوبوس به ازای هر بلیط در حدود ۳۰ روبل هزینه دارد. تاکسی‌های مرکز شهر بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ روبل هزینه دارند. قیمت بلیط قطار درجه یک بین مسکو و سن پترزبورگ ۶ هزار روبل است.

میانگین هزینه‌ی روزانه
گردشگری روسیه

سفر ارزان: تا ۱۵۰۰ روبل
سفر میان‌رده: از ۱۵۰۰ تا ۴ هزار روبل
سفر لوکس: بیش از ۴ هزار روبل
توصیه‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها

سفر به روسیه به خصوص به شهرهای بزرگ آن، ممکن است برای بسیاری از افراد، سفری گران باشد. اما ناامید نشوید و در نظر داشته باشید که با به کار بستن چند نکته می‌توانید هزینه‌های سفرتان را کاهش دهید. حتی در سفرهای ارزان هم می‌توانید از زیبایی‌های روسیه لذت ببرید و با کوله‌باری از تجربیات عالی به خانه برگردید.

همیشه بدانید که با فاصله گرفتن از جاذبه‌ها و امکانات توریستی، علاوه بر اینکه هزینه‌ی سفرتان کاهش می‌یابد، روسیه‌ی واقعی را خواهید دید و با زندگی اهالی منطقه آشنا می‌شوید.

از هواپیمایی‌های ارزان بلیط بگیرید

هزینه‌ی پرواز یکی از بیشترین هزینه‌های سفر است. برای کاهش این هزینه در سفر به روسیه اگر از کشورهای اروپایی سفر می‌کنید می‌توانید از هواپیمایی‌های ارزان مثلا EasyJet و Ryanair بلیط بگیرید.

با قطار سفر کنید

اگر می‌خواهید در روسیه از شهرهای مختلف دیدن کنید، باید با قطار سفر کنید و حتما باید بلیط خود را از قبل رزرو کنید. برای اینکه هزینه‌ی رزرو بلیط را کاهش دهید، آن را مستقیما در وب‌سایت راه‌آهن روسیه رزرو کنید تا هزینه‌ی اضافی به آژانس‌های گردشگری پرداخت نکنید.

هزینه‌ی خورد و خوارک‌تان را کاهش دهید

تا جایی که برایتان مقدور است سعی کنید جایی را برای اقامت انتخاب کنید که آشپزخانه یا وسایل پخت و پز داشته باشد. به این ترتیب بیشتر وعده‌های غذایی را می‌توانید خودتان بپزید. صبحانه و شام را خودتان آماده کنید و اگر دوست دارید در رستوران غذا بخورید، این کار را به وعده‌ی ناهار موکول کنید. همچنین در وعده‌ی ناهار می‌توانید از غذاهایی که با نام بیزینس لانچ مشهور هستند، استفاده کنید. این ناهار غذاهای حاضری هستند که معمولا به سرعت سرو می‌شوند و برای خوردن آنها نباید زیاد در رستوران بمانید. این وعده‌ها معمولا با قیمت‌های ویژه‌ای عرضه می‌شوند.

از جاذبه‌های گردشگری ارزان و رایگان دیدن کنید

در روسیه جاذبه‌های گردشگری متعدد و متنوعی وجود دارد؛ از کلیساهای جامع گرفته تا جاذبه‌های طبیعی منحصربه‌فرد. بسیاری از این جاذبه‌ها رایگان هستند. مثلا کلیسای جامع کازان در سن پترزبورگ یا دریاچه‌ی بایکال. بسیاری از کلیساها و بناهای یادبود را می‌توانید رایگان بازدید کنید. در شهرهای کوچک‌تر هم تقریبا همه‌ی جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی مثل موزه‌ها و کلیساها رایگان هستند. در روسیه حتی ایستگاه‌های مترو هم جاذبه‌های گردشگری محسوب می‌شوند و معماری زیبایی دارند.

جاذبه‌های گردشگری

روسیه، پهناورترین کشور جهان، دنیایی از جاذبه‌های گردشگری متنوع است؛ از کوه‌نوردی در دامنه‌های برفی و قدم زدن در ساحل قدیمی‌ترین دریاچه‌ی دنیا گرفته تا آثار تاریخی و رویدادهای فرهنگی در شهرهای بزرگ. سفر به روسیه، تجربه‌ای نیست که به سادگی آن را فراموش کنید و مطمئنا از تک تک لحظات سفرتان لذت خواهید برد. در ادامه با تعدادی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این کشور آشنا می‌شویم.

راه‌اهن سراسری سیبری (Trans-Siberian Railway)

دیدنی های روسیه

طولانی‌ترین راه‌آهن دنیا، یعنی راه‌آهن سراسری سیبری از روسیه می‌گذرد. این خط آهن از مسکو تا ولادی‌وستوک کشیده شده است. ولادی‌وستوک شهری است که در نزدیکی مرز روسیه با چین و کره شمالی قرار دارد. ساخت این راه آهن توسط تزار الکساندر سوم آغاز شده و توسط پسرش، تزار نیکولاس دوم در سال ۱۹۱۶ به پایان رسیده است. این خط آهن با نام مسیر تزارها هم شناخته می‌شود. بسیاری از مسافران از این خط آهن در سفرهای شبانه‌ی بین شهری استفاده می‌کنند. قطارها دارای بخش‌های مختلف درجه یک، درجه دو و درجه سه هستند. برخی از این کابین‌ها دارای حمام اختصاصی هم هستند. به همین دلیل است که بسیاری از ماسفران از این قطار به عنوان اقامتگاه شبانه استفاده می‌کنند و سفر بین شهری خود را به شب موکول می‌کنند. معروف‌ترین قطار این خط آهن روسیا (به معنی روسیه) نام دارد که یک روز در میان، بین مسکو و ولادی‌وستوک رفت و برگشت دارد. پیمودن هر مسیر یک‌سره با این قطار هفت روز به طول می‌انجامد.

کوه البروس (Mount Elbrus)

دیدنی های روسیه

کوه البروس در رشته‌کوه قفقاز در جنوب روسیه قرار دارد. این کوه با ارتفاع ۵۶۴۲ متر جزو یکی از هفت قله‌ی بلند دنیاست که هر کدام در یک قاره قرار دارند و با نام هفت قله شناخته می‌شوند. این کوه‌ها هم برای کوه‌نوردان تازه‌کار و هم برای حرفه‌ای‌ها مناسب هستند. این کوه زمانی که از یک آتش‌فشان به وجود آمده، خاموش است و هیچ فورانی در آن ثبت نشده است. با تله‌کابین می‌توانید خود را به ارتفاع ۳۸۰۰ متری برسانید و ادامه‌ی مسیر را تا قله کوه‌نوردی کنید.

دره‌ی آب‌فشان‌ها

دره آب فشان ها

این دره‌ی آب‌فشان در شبه‌جزیره‌ی کامچاتکا در خاور دور روسیه قرار دارد. این مجموعه دومین مجموعه آب‌فشان دنیا از نظر وسعت است. این دره در سال ۱۹۴۱ توسط یک دانشمند روس به نام تاتیانا اوستینووا (Tatyana Ustinova) کشف شده است. از آن زمان به بعد، این دره به یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه تبدیل شده و گردشگران و حتی دانشمندان زیادی را جذب زیبایی و شگفتی خود می‌کند. حوزه‌ی آبخیز این دره ۶ کیلومتر طول دارد و در حدود ۹۰ آب‌فشان و شمار زیادی چشمه‌ی آب گرم در این دره موجود است. دسترسی به این دره دشوار است و راه اصلی رسیدن به آن با بالگرد است.

جزیره‌ی کیژی (Kizhi)
گردشگری روسیه

دیدنی های روسیه

این جزیره در منطقه‌ی کارلیا در شمال غربی روسیه قرار دارد و بیشتر به خاطر موزه‌ی فضای بازش به شهرت رسیده است. این موزه دربرگیرنده‌ی سازه‌های قدیمی و آثار تاریخی متعددی چون کلیسای Transfiguration of Our Savior و بنایی قدیمی است که ۲۲ گنبد دارد. خانه‌های چوبی، آسیاب‌های بادی و کافه‌ها و رستوران‌های کوچک و بزرگ از دیگر جذابیت‌های این جزیره برای گردشگران است. انواع صنایع دستی و آثار فرهنگی متعدد را در این موزه شاهد خواهید بود.

کلیسای جامع سنت سوفیا، نووگورود (Novgorod)

دیدنی های روسیه

این کلیسا در نووگورود قدیمی‌ترین شهر روسیه قرار دارد. این کلیسا قدیمی‌ترین بنای تاریخی معماری اسلاو در روسیه است. ساختار و معماری منحصربه‌فرد کلیسای جامع سنت سوفیا در نووگورود که تفاوت‌های بسیاری با کلیساهای بیزانسی دارد، برای مدت‌ها الگویی برای معماری دیگر کلیساها در روسیه بوده است. این کلیسا با پنج گنبد باشکوه آراسته شده است. مجموعه‌ای از اشیا‌ و آثار مذهبی هم در این کلیسا نگهداری می‌شود. قدمت سه درب مزین و حکاکی شده‌ی کلیسا به قرن دوازدهم برمی‌گردد.

دریاچه بایکال (Baikal)

دیدنی های روسیه

بسیاری از مسافران راه‌آهن سراسری سیبری طوری برنامه‌ریزی می‌کنند که در طول سفر خود در دریاچه‌ی بایکال توقف کنند. این دریاچه، عمیق‌ترین و قدیمی‌ترین دریاچه‌ی دنیا است. این دریاچه‌ی ۲۵ میلیون ساله، در سیبری واقع شده و با رشته‌کوه احاطه شده است. بایکال یکی از زلال‌ترین دریاچه‌های دنیا است و با نام مروارید سیبری هم شناخته می‌شود. اقامتگاه‌های تفریحی زیادی در اطراف این دریاچه وجود دارد که آن را به یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری در روسیه تبدیل کرده است. این دریاچه هفتمین دریاچه بزرگ جهان است و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. دریاچه‌ی بایکال بزرگترین منبع آب شیرین جهان به شمار می‌آید. تقریبا ۲۰ درصد از تمام آب شیرین غیرمنجمد سطحی روی کره زمین در این دریاچه قرار دارد. این دریاچه ۳۱۵۰۰ کیلومترمربع وسعت دارد. همچنین این دریاچه با عمق ۱٬۶۴۲ متر عمیق‌ترین دریاچه جهان است.

سوزدال (Suzdal)
گردشگری روسیه
دیدنی های روسیه

این شهر با عنوان نگین حلقه‌ی طلایی روسیه شناخته می‌شود. حلقه‌ی طلایی، مجموعه‌ای از چند شهر است که در شمال شرقی مسکو قرار دارند. اگر دوست دارید بهترین میراث تاریخی و آثار معماری روسیه را ببینید، این شهر را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنید. صومعه‌ها و کلیساهای جامع متعدد با معماری باشکوه و گنبدهای زیبا از دیگر جذابیت‌های سوزدال است. تمام این شهر مانند یک موزه‌ی فضای باز بزرگ است که قدمت آن به سال ۱۰۲۴ بر می‌گردد. گشت‌و‌گذار در این شهر زیبا، شما را به سفری فراموش‌نشدنی در دل تاریخ می‌برد.

کرملین

دیدنی های روسیه

یکی از جاذبه‌هایی که در سفر به روسیه به هیچ عنوان نباید آن را از دست بدهید، مجموعه‌ی تاریخی کرملین مسکو است که در حال حاضر میزبان مهم‌ترین دفاتر دولتی روسیه است. این مجموعه‌ی محصور، چهار کلیسای جامع هم دارد که در قرون پانزدهم و شانزدهم ساخته شده‌اند و چندین موزه‌ی جالب توجه هم دارد. در این مجموعه یک اسلحه‌خانه هم وجود دارد که در آن میراث ارزشمند روسیه از زمان گذشته، نگهداری شده است. یکی از این میراث ارزشمند، الماس ۱۹۰ قیراطی است که به کاترین دوم روسیه اهدا شده است.

بیشتر بخوانید :

کاخ کرملین مسکو؛ بزرگترین کاخ سلطنتی روسیه
کاخ کرملین مسکو، روسیه
موزه ارمیتاژ (Hermitage Museum)

دیدنی های روسیه

این موزه در سال ۱۷۶۴ توسط کاترین دوم روسیه مشهور به کاترین کبیر پایه‌گذاری شده است. این موزه‌ی باشکوه، مجموعه‌ی وسیعی از آثار فرهنگی و هنری و تاریخی است که بیش از ۳ میلیون اثر در آن نگهداری می‌شود. این آثار از گوشه و کنار دنیا جمع‌آوری شده‌اند و در مجموعه‌ای از ۶ خانه‌ی تاریخی حفظ و نگهداری می‌شوند. یکی از این بناها، کاخ زمستانی است که محل اقامت امپراتوران روسیه بوده است.

کلیسای جامع سنت باسیل (Saint Basil)

دیدنی های روسیه

این کلیسا یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری روسیه است که در قلب مسکو قرار دارد. این مجموعه بین سال‌های ۱۵۵۴ تا ۱۵۶۱ ساخته شده است. نه تنها فضای داخلی و آثار موجود در این کلیسا جالب توجه است، بلکه معماری آن هم بسیار دیدنی است. این بنا که تا سال ۱۶۰۰ بلندترین بنای مسکو بوده، به دستور ایوان مخوف ساخته شده است. معماری کلیسای سنت باسیل علاوه بر اینکه در زمان خود منحصربه‌فرد بوده، در دوران بعدی هم مشابه آن ساخته نشده است. طراحی آن به نحوی است که آتش‌بازی را تداعی می‌کند. هیچ بنای دیگری در دنیا شبیه این کلیسا و گنبدهای رنگارنگ و زیبایش نیست.

میدان سرخ

میدان سرخ در مسکو، میدانی بسیار وسیع و تاریخی است که با ساختمان‌های قدیمی به سبک‌های مختلف معماری احاطه شده است. کرملین در بخش غربی میدان واقع شده، موزه‌ی State History در بخش شمالی، دپارتمان استور GUM در بخش شرقی و کلیسای مشهور سنت باسیل در در جنوب آن قرار گرفته است. این میدان و بناهای اطراف آن به خوبی اهمیت تاریخی، اقتصادی و فرهنگی مسکو را نشان می‌دهد.

آسمان‌خراش‌های هفت خواهران مسکو

دیدنی های روسیه

با گشت و گذار در خیابان‌های مسکو متوجه هفت آسمان‌خراش مشابه می‌شوید که با نام هفت خواهران مشهور هستند. هفت خواهران مجموعه‌ای از هفت آسمان‌خراش هستند که به سبک معماری استالینیستی ساخته‌ شده‌اند. این بناها شاید مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار نگیرند اما یادگارهایی از دوران گذشته‌ی روسیه هستند و رویدادهای مختلف سیاسی و تاریخی را به یاد می‌آورند. این ساختمان‌های هفت گانه عبارتند از ساختمان اصلی دانشگاه دولتی مسکو، مجتمع مسکونی در بلوار کاتلنیچسکایا، هتل اوکراین، ساختمان وزارت خارجه روسیه، مجتمع مسکونی در میدان کودرینسکایا، ساختمان اداری مسکونی برج دوشکین نزدیک دروازه‌های سرخ و هتل لنینگراد.

متروی مسکو
گردشگری روسیه

دیدنی های روسیه

همه‌ی ما با شنیدن نام مترو، یاد ازدحام و شلوغی و استرس برای رسیدن به موقع سر کار و کلاس درس می‌افتیم. اما در مسکو، مترو جزو یکی از جاذبه‌های گردشگری دیدنی شهر است. متروی مسکو با همه‌ی ایستگاه‌های متروی دنیا متفاوت است. نقاشی‌های دیواری زیبا، شمعدان‌های تزیینی، ستون‌های مرمرین و مجسمه‌های دیدنی در این ایستگاه‌ها باعث شده که به زیباترین ایستگاه‌های متروی دنیا تبدیل شود.

روبات راهنما در متروی مسکو به نام متروشا
دانشگاه دولتی مسکو

دیدنی های روسیه

دانشگاه دولتی مسکو در Sparrow Hills در نزدیکی رود مسکو قرار گرفته است. این دانشگاه در سال ۱۷۵۵ پایه‌گذاری شده و قدیمی‌ترین دانشگاه روسیه است. این دانشگاه یکی از بهترین و زیباترین دانشگاه‌های روسیه است. ساختمان جدید دانشگاه بین سال‌های ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۳ کامل شده است. بلندترین بخش دانشگاه، ۱۹۴ متر طول و ۳۶ طبقه دارد. یک ستاره‌ی ۱۲ تنی بر فراز آن قرار دارد و به نماد علمی روسیه تبدیل شده است. ساختمان اصلی دانشگاه مسکو که به سبک معماری گوتیک و باروک ساخته شده است، یکی از هفت آسمان‌خراشی است که در اواخر دوران ژوزف استالین به دستور او در مسکو ساخته شدند.

پارک گورکی (Gorky Park)

پارک گورکی در سال ۱۹۲۸ افتتاح شد و اولین پارک تفریحی ساخته شده در شوروی بود. این پارک، زمین بازی، استادیوم ورزشی، سالن‌های نمایشگاهی و جاذبه‌هایی برای بچه‌ها داشت. بعدها بخش‌های دیگری مانند کافه و فروشگاه هم به آن افزوده شد. امروزه این پارک مکانی برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت در قلب مسکوی مدرن است. این پارک به افتخار ماکسیم گورکی، نویسنده‌ی مشهور روسیه، نام‌گذاری شده است.

کلیسای جامع مسیح منجی

دیدنی های روسیه

در این کلیسای دیدنی می‌توانید تاریخ و هنر و فرهنگ روسیه را در کنار هم تماشا کنید و از درهای این کلیسا چشم‌انداز زیبایی از رود Moskva را تماشا کنید. ارتفاع کلی این بنا به ۱۰۳ متر می‌رسد و بلندترین کلیسای ارتدکس دنیا است. بنای فعلی، دومین بنایی است که در این مکان ساخته شده است. بنای اصلی در قرن نوزدهم ساخته شده بود و ساخت آن ۴۰ سال طول کشیده بود. بازسازی بنا بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۰ انجام شده است.

تالار بولشوی

تالار بولشوی

تالار بولشوی یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌هایی است که در سفر به مسکو حتما باید از آن بازدید کنید. تالار نمایش بولشوی، مهم‌ترین تالار مسکو و از افتخارات فرهنگ و هنر روسیه است. تالار بولشوی از مشهورترین تالارهای جهان برای هنرهای باله و اپرا است. تالار بالشوی در سال ۱۷۷۶ میلادی، به دستور کاترین کبیر، در منطقه تورسکوی مسکو، بنیان گذاشته ‌شد. سالن سه بار در سال‌های ۱۸۰۵، ۱۸۱۲ و ۱۸۵۳ آتش گرفت و به کلی در آتش سوخت، اما هربار بازسازی شد و در نهایت ساختمان کنونی در سال ۱۸۲۵ در مسکو بنا شد. باله‌ی «دریاچه‌ی قو» اثر پیوتر ایلیچ چایکوفسکی، نخستین‌بار در سال ۱۸۷۷ در تالار بالشوی به روی صحنه رفت.

بهترین سالن های اپرا و موسیقی جهان
رژیم غذایی در روسیه
گردشگری روسیه
آشپزی در روسیه ترکیبی از سبک‌ها و سنت‌های گوناگون است. این آشپزی متنوع از مرکز اروپا، خاور میانه و مرکز آسیا الهام گرفته است. دلیل این تنوع در آشپزی و تاثیرات گسترده‌ی دیگر مناطق بر آشپزی این کشور، این است که روسیه بسیار پهناور است. در ادامه با انواع غذا در روسیه بیشتر آشنا می‌شویم.

انواع سوپ

سوپ یکی از غذاهایی است که نقش مهمی در آشپزی روسیه دارد. انواع سوپ هم به شکل سرد و هم به صورت گرم، در روسیه مورد مصرف قرار می‌گیرند.

سوپ‌های روسی را می‌تواند در ۷ دسته‌ی مهم جای داد:

سوپ‌های سرد بر پایه‌ی کواس (نوشابه‌ی روسی) مثل tyurya، okroshka و botvinya.
سوپ‌های سبک و خوراک‌ها که با آب و سبزیجات تهیه می‌شوند مثل swekolnik.
سوپ‌های نودل به همراه گوشت، قارچ یا شیر.
سوپ‌هایی بر پایه انواع کلم مثل سوپ shchi
سوپ‌های غلیظ که با آب گوشت تهیه می‌شوند مثل rassolnik و solyanka
سوپ‌های ماهی مثل سوپ اوخا
سوپ‌هایی که با سبزیجات، غلات و حبوبات تهیه می‌شوند.
یکی از مشهورترین سوپ‌های روسی سوپ برش است. سوپ بُرش یک غذای سنتی از اروپای شرقی و اصالتا اکراینی است. ماده‌ی اصلی آن چغندر است و همین باعث قرمزرنگ بودن سوپ می‌شود. برای طعم بهتر، برش را معمولا با ماست یا خامه سرو می‌کنند. این غذا به آشپزی ایرانی هم راه پیدا کرده و اهالی مناطق شمالی ایران به خوبی با این سوپ آشنایی دارند و آن را تهیه می‌کنند.

سوپ اوخا هم یکی دیگری از سوپ‌های مشهور روسیه است. این غذا در اقع یک غذای آبکی و گرم است اما سوپ ماهی عنوان مناسبی برای آن نیست. در حقیقت می‌توان گفت که نوع سنتی این غذا آبگوشت ماهی است که سبزیجات و حبوبات هم دارد. امروزه این غذا ظاهر بیشتری شبیه به سوپ پیدا کرده و سیب‌زمینی و انواع سبزیجات به آن اضافه شده است.

گردشگری روسیه

انواع فرنی یا حریره

حریره‌ها هم یکی از مهم‌ترین غذاها در آشپزی روسیه هستند. تنوع غلات به کار رفته در این غذا زیاد است و روس‌ها از غلات متنوعی برای تهیه‌ی آن استفاده می‌کنند که مهم‌ترین آنها عبارت‌ است از گندم سیاه، ارزن، سمولینا، جو دوسر، جو و برنج. این غلات را به شکل سنتی در شیر می‌پزند و با توجه با ذائقه‌ی خود به آن کره، نمک یا شکر اضافه می‌کنند.

غذاهای اصلی

در روسیه هم انواع مختلف گوشت را برای تهیه‌ی وعده‌های غذایی استفاده می‌کنند و گوشت یکی از مهم‌ترین مواد اولیه در طبخ بعضی از غذاها است. غذاهایی که با احشاء دام تهیه می‌شود در روسیه رواج دارد. ماهی یکی دیگری از مواد غذایی اصلی در آشپزی روسی است. انواع ماهی‌های آب شیرین مثل کپور و سوداک در نواحی داخلی به مصرف می‌رسد و در نواحی شمالی هم ماهی قزل‌آلا، اردک‌ماهی و سالمون رایج است.

گردشگری روسیه
در ادامه تعدادی از مهم‌ترین غذاهای روسی را معرفی می‌کنیم:

Kholodets

این غذا در واقع تکه‌های گوشت به همراه ادویه‌جات مختلف مثل فلفل، سیر، جعفری و اندکی سبزیجات مثل هویج و پیاز است که ظاهری شبیه به ژله دارد. برای تهیه‌ی آن گوشت‌ را برای مدت طولانی می‌پزند و سپس چند ساعتی در یخچال نگهداری می‌کنند. آب گوشت بدون اصافه کردن پودر ژلاتین، به شکل ژله درمی‌آید.

کتلت

برای تهیه‌ی این غذا هم انواع گوشت را با توجه به ذائقه‌ با پیاز و سایر مواد ترکیب می‌کنند و ورز می‌دهد تا منسجم شود. سپس آن را به اندازه‌ی گلوله‌های کوچک در می‌آورند و در روغن فراوان سرخ می‌کنند. برای تهیه‌ی کتلت حتی از گوشت مرغ و ماهی هم استفاده می‌کنند اما گوشت گاو بیشتر رایج است.

شیشلیک

این غذا در کشورهای زیادی طبخ می‌شود. برای تهیه‌ی آن گوشت را به همراه سبزیجات مختلف سیخ می‌کنند و روی آتش کباب می‌کنند. امروزه این غذا به عنوان غذای خیابانی در بسیاری از شهرهای روسیه تهیه می‌شود.

پیراشکی

پیراشکی یکی دیگر از غذاهای روسی است که جای خود را در آشپزی ایرانی هم باز کرده است. برای تهیه‌ی پیراشکی خمیر را با انواع مواد پر می‌کنند سپس آنها را می‌پزند یا در روغن سرخ می‌کنند. برای پر کردن پیراشکی معمولا از مواد کاملا پخته استفاده می‌کنند. استفاده از تخم‌مرغ آب‌پز هم به عنوان فیلینگ این غذا به همراه سایر مواد رواج دارد.

بلینی

بلینی نوعی پنکیک نازک و شیرین است که با انواع آرد مثل آرد گندم و آرد جو تهیه می‌شود. بلینی را می‌توان با شکر درست کرد و همراه با مربا و عسل و خامه در وعده‌ی صبحانه میل کرد. همچنین می‌توان در پختن آن به جای شکر از کمی نمک استفاده کرد و آن را با خاویار و یا گوشت به صورت یک وعده غذایی کامل مانند نهار و یا شام همراه با سس و پنیر میل کرد.

نوشیدنی‌ها

کواس (Kvass) یک نوع نوشیدنی است که از نان گرفته می‌شود و به نوشابه‌ی روسی مشهور است. این نوشیدنی محبوب در واقع شبیه به ماء الشعیر است.

اسبیتن (Sbiten) نوشیدنی محبوب دیگری است که با آب، عسل، آب میوه و مواد معطر تهیه می‌شود. در گذشته بسیار رواج داشته اما امروزه چای و قهوه جای آن را گرفته است.

چای رایج‌ترین نوشیدنی در همه بخش‌های روسیه است. این نوشیدنی اولین بار در قرن هفدهم معرفی شد. چای سیاه بسیار محبوب‌تر است اما چای سبز هم رواج پیدا کرده و کم کم جای خود را در میان مردم باز کرده است. امروزه روسیه یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان چای در دنیا است.
گردشگری روسیه
قهوه هم محبوبیت زیادی در روسیه دارد اما هنوز نتوانسته جای چای را بگیرد. پتر کبیر این نوشیدنی را به روسیه معرفی کرد.
گردشگری روسیه
انواع سالاد
گردشگری روسیه
سالاد یکی از مهم‌ترین بخش‌های آشپزی در سراسر دنیا است. برخی از انواع سالادها به جای غذای اصلی هم سرو می‌شوند. یکی از مشهورترین سالادهای روسی که در ایران هم بسیار رایج است، سالاد الویه یا سالاد الیویه است. در اروپا و آمریکای لاتین به این سالاد، سالاد روسی می‌گویند. برای تهیه‌ی آن گوشت یا مرغ پخته یا کالباس به همراه سیب‌زمینی آب‌پز و سس مایونز و خیار شور و دیگر مواد غذایی طبق ذائقه استفاده می‌کنند. این سالاد در سده‌ی نوزدهم میلادی توسط لوسیان اولیویه سرآشپز بلژیکی رستوران ارمیتاژ در مسکو ابداع شد و به تدریج در کشور روسیه، کشورهای اروپایی و بسیاری از کشورهای جهان طرفداران زیادی پیدا کرد.

منبع lonelyplanet touropia mydestinationmoscow onthegotours weatheronlin

برج پیزا کجاست -  برج پیزا ایتالیا

برج پیزا کجاست - برج پیزا ایتالیا

برج پیزا ؛ جالبترین و قدیمی‌ترین برج جهان با 85 متر طول و 14500 تن وزن در دوره رنسانس در شهر پیزا در ایالت توسکنی کشور ایتالیا در طول 176 سال ساخته شد.

هدف ازساخت این برج، استقرار یک ساعت بزرگ بر بالای آن بود اما این بنا مدتی بعد از احداث انحراف یافت و اکنون به همان صورت باقیست. برج پیزا 55 متر ارتفاع دارد و هر سال برمیزان انحراف آن افزوده می‌شود.

برج کج پیزای ایتالیا با وجودی که تنها برج کج جهان نیست، ولی مشهورترین آن در کل جهان می‌باشد. این برج هر سال 2.5 سانتیمتر به سمت زمین کج می‌شود و احتمال می‌رود تا 80 سال دیگر سقوط کند.

طبقه اشراف برای رقابت با یکدیگر مشهورترین هنرمندان و معماران را مأمور ساختن شاهکاری معماری می‌کردند. در قرن دوازدهم، اهالی شهر پیزا تصمیم گرفتند کلیسای آنها برجی داشته باشد که برج سینت مارک را تحت تأثیر قرار دهد.

پس از آن که پایه‌های بنا حفر شد، معماری کارآزموده به نام بونامو که مسئول ساختمان این برج بود، نخستین سنگ آن را در سال 1174 میلادی بنا نهاد. اما پیش از آنکه ارتفاع برج به 12 متر برشد، مشخص شد که برج به میزان زیادی منحرف شده است.

در سال 1234 از معمار دیگری به نام بناناتو خواسته شد تا ساختمان برج را تمام کند. او چهارمین سقف بنا را به پایان رساند و آن را نیمه تمام گذارد.

سپس معمار دیگری رشته کار را بدست گرفت و طبقات پنجم و ششم را تمام کرد، اما پایه اصلی همچنان منحرف می‌شد. تقریبا یک قرن بعد، معماری به نامپیزانو ساختمان آخرین بالکن را به پایان رساند و ناقوس برج را در نزدیک مرکز ثقل نصب کرد.

عکس های برج پیزا,عکس های جدید برج پیزا در ایتالیا,برج پیزا ایتالیا

برج پیزا با ارتفاع ۵۵.۸۶ متر در قسمت کوتاه‌تر و ۵۶.۶۷ متر در قسمت بلندتر در ایتالیا واقع است

در گذشته تصور می‌شد که کجی برج پیزا بخشی از طرح اولیه آن بوده است ولی امروزه دانشمندان ثابت کردند که این مساله صحت ندارد. ساخت این برج به صورت عمودی طراحی شده بود ولی در طول ساخت آن به تدریج کج شد.

این برج به دلیل کجی و زیبایی خاصی که دارد از سال 1174 تاکنون همیشه کانون توجه همگان بوده است. در طول ساخت این برج تلاش‌های زیادی انجام گرفت تا با بکارگیری مصالح ساختمانی خاص جلوی کج شدن آن گرفته شود.

بعدها ستون‌ها و دیگر بخش‌های تخریب شده برج بیشتر از یک بار جایگزین شدند و امروزه زیرساخت‌های جدیدی برای کم کردن میزان کج شدن برج و افزایش طول عمر آن به کار گرفته می‌شود.

برج کج پیزا با 863/55 متر ارتفاع در 8 طبقه ساخته شده است. قطر بیرونی این بنا 484/15 متر و قطر داخلی 368/7 متر است. ضخامت دیوارهای پایه آن 08/4 متر است و وزن آن حدود 500/14 تن برآورد می‌شود.

جهت شیب این برج در فاصله سال‌های 1174 تا 1250 به سمت شمال و از سال 1272 تا سال 1997 به سمت جنوب متمایل بوده است تا سال 1997، این برج 2/5 متر نسبت به سطح افق کج شده است.

ناقوس این برج 5/3 تن وزن دارد. این برج در پشت کلیسای بزرگ شهر پیزا واقع شده است و ساخت این برج در سه مرحله انجام گرفته است.

ساخت اولین طبقه این برج ناقوس که سنگ‌های مرمر سفیدرنگ در آن به کار رفته است از نهم آگوست 1174 دوران پیروزی‌های نظامی و خوشبختی شروع شد. اولین طبقه این برج از ستون‌هایی که به صورت دایره‌وار در کنار هم قرار گرفته بودند، تشکیل شده بود که در جهت مقابل تاق‌های بی‌روزنه خم شده بودند.

بعد از اینکه طبقه سوم این برج در سال 1178 ساخته شد به دلیل اینکه 3 متر در کارهای زیرساختی آن اشتباه شده بود، برج کج شد. البته طرح این برج از آغاز نقص داشت.

برج پیزا,ارتفاع برج پیز برج کج پیزا با 863/55 متر ارتفاع در 8 طبقه ساخته شده است

با درگیر شدن بیزانس در جنگ با جنوا، لوکا و فلورانس ادامه ساخت این برج به مدت 100 سال با تعلیق رو به رو شد. در سال 1198 چند ساعت به طور موقت روی این بنای ناتمام نصب شد.

در سال 1272 ساخت این بنا توسط معماری به نام «جیوانی‌دی‌سیمونه» از سر گرفته شد. 4 طبقه بدین ترتیب ساخته شد. مجددا در سال 1284 با شکست بیزانس در جنگ ساخت بنا متوقف شد.

در سال 1372 آخرین طبقه آن که محل قرار گرفتن ناقوس بود توسط توماسودی آندرا پیزانو ساخته شد و ناقوس در محل خود قرار گرفت.

وی در تلفیق عناصر گوتیک به کار گرفته شده در جایگاه ناقوس با سبک رومانسک (معماری اروپایی قرن‌های یازدهم و دوازدهم که به تقلید از معماری رومی دارای تاق‌های ضربی و دیوارهای ضخیم بود) برج موفق عمل کرد.

در بالاترین نقطه این برج 7 ناقوس وجود دارد که هر کدام یکی از نوت‌های موسیقی را دارد و بزرگ‌ترین آنها در سال 1655 نصب شده است.

در سال 1838 معماری به نام الساندرو دلا گرادسکا گذرگاهی در اطراف این برج حفر کرد که این امر موجب افزایش کج شدن این برج شد.

بنبتو موسولینی دستور داد تا این برج را به حالت عمودی برگردانند به همین خاطر درپای آن بتون ریخته شد که این امر منجر به فرو رفتن برج در سطح زمین شد. در طول جنگ جهانی دوم ارتش آمریکا دستور تخریب تمامی برج‌های ایتالیا را داد که برج پیزا در دقیقه آخر از این خطر در امان ماند.

در 27 فوریه 1964 دولت ایتالیا برای جلوگیری از سقوط این برج درخواست کمک کرد. یک گروه از مهندسان، ریاضیدانان و تاریخدانان در جزایر آزور گرد هم آمدند تا راه‌های پا بر جا نگه داشتن و استحکام برج را بررسی کنند.

بعد از دو دهه کار و فعالیت روی این پروژه، برج در ژانویه 1990 به روی عموم بسته شد. در طول این مدت ناقوس‌های برج برای کم شدن از وزن‌شان از محل خودجا‌به‌جا شدند.

روش‌های بسیاری برای پا بر جا نگه‌داشتن برج پیشنهاد شده که از آن جمله می‌توان به استفاده از وزنه‌های 800 تنی سربی درپای آن اشاره کرد. راه‌حل نهایی برای پیشگیری از کج شدن بیشتر برج انتقال 38 متر مکعب از سطح بر آمده زیر آن بود. طبق آخرین اطلاعات این برج تا 300 سال دیگر پا بر جا خواهد بود.

بر طبق یک افسانه گالیلئو گالیله که خودش نیز یک پیزایی بود، آزمایشاتش در مورد سقوط آزاد را نیز در بالای این برج انجام داد. این برج به این ترتیب، به نشان اصلی شهر پیزا تبدیل شد و سال ۱۹۸۷ نیز توسط یونسکو به میراث فرهنگی پیوست.

عکس های برج پیزا,عکس های جدید برج پیزا در ایتالیا,برج پیزا ایتالیا برج پیزا به دلیل کجی و زیبایی خاصی که دارد از سال 1174 تاکنون همیشه کانون توجه همگان بوده است

از ۷ ژانویه سال ۱۹۹۰ بازدید از این برج توسط توریستان ممنوع شد. چون خطر ریزش آن افزایش پیدا کرده بود. پس از ۱۲ سال و کمی راست‌سازی برج از ۱۵ دسامبر ۲۰۰۱، دیدار از این برج ۱۴،۵۰۰ تُنی مجدداً توسط بازدید‌کنندگان آزاد شد.

مهندسان و دانشمندان اعلام کردند دیگر خطر سقوط، برج کج پیزا را تهدید نمی‌کند، چرا که کمیته حفظ این بنا نام گزارش 1000 صفحه‌ای‌اش را که تمامی تلاش‌های حفظ این بنا در آن ذکر شده «برج ترمیم شد» گذاشته است.

این افراد معتقد هستند خمیدگی این بنای دوران قرون وسطی به حالت ایستا درآمده است. هرچند این برج هرگز به حالت صاف درنخواهد آمد و دلیلش هم از بین رفتن جاذبه توریستی آن است اما دو دهه کار و تلاش کمیته حافظت از برج کج بالاخره معمای 800 ساله تمایل این میراث فرهنگی جهانی به سمت شمال را حل کرد.

طبق گزارشی که در تلگراف به چاپ رسید «جان برلند»، پرفرسور72 ساله بریتانیایی مهندسی خاک ثابت کرده که دلیل ناپایداری این برج سفره آب زیرزمینی متحرکی زیر سطح نرم پایه 200 متر مربعی این برج است.

با توجه به این مسئله این پرفسور به همراه گروه حفظ و مرمت آثار باستانی‌اش بودجه‌ای بالغ بر 39 میلیون دلار را صرف پیدا کردن راهی ابداعی برای جلوگیری از سقوط این برج کردند.

این گروه از سال 1990 مشغول به کار شدند اما چندبار احتمالات اشتباه آنها را به بیراهه منتهی کرد. در سال 1992 این گروه با استفاده از تاندون‌های فولادی سعی کردند برج پیزا را ثابت نگه دارند، در سال 1993 شمش‌هایی از جنس سرب و بست‌های تنومند نیز به این تاندون‌ها اضافه کردند که این مسئله موجب نارضایتی مردم شد.

بالاخره در سال 1995 برلند کمی به راه حل مسئله نزدیک شد. او متوجه شد جیمز تروبشاو، مهندس دوران ویکتوریا در سال 1832 برای برطرف کردن خمیدگی برج کلیسای سینت چاد از نقره استفاده کرده است.

عکس های برج پیزا,عکس های جدید برج پیزا در ایتالیا,برج پیزا ایتالیا در برج پیزا ۳۰۰ پله نصب شده‌است و ضخامت پی‌های برج در حدود ۵ متر است

او ترکیبی شامل نقره را در سمت شمالی برج جاسازی کرد، درست در جهت مقابل زاویه خمیدگی، این مسئله موجب شد تا جاذبه در سمت مخالف خمیدگی سنگینی و از خم شدن بیشتر برج جلوگیری کند. این شیوه همچنین در برابر حرکت سفره آب زیرزمینی نیز ساختمان را پایدار و ثابت نگه می‌دارد.

هنگامی که تنها ساخت 3 طبقه پایینی برج به پایان رسیده بود و پیش از آنکه ارتفاع برج به 12 متر برسد، این برج خمیدگی خودش را نشان داد. از آن زمان تا کنون انحراف و خمیدگی برج ادامه دارد.

انفجار بیش از یک هزار بمب در جنگ جهانی دوم در این شهر و وقوع حدود 100 زلزله خفیف و شدید در این منطقه، نتوانسته است برج کج را به زمین بیندازد.

جاذبه های گردشگری روسیه | کشور روسیه

جاذبه های گردشگری روسیه | کشور روسیه

جاذبه های گردشگری روسیه | دریاچه بایکال :
جاذبه های گردشگری روسیه > دریاچه بایکال دریاچه ‌ای در جنوب سیبری در کشور روسیه، میان استان ایرکوتسک و بوریاتیا است . این دریاچه در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. بایکال قدیمی‌ ترین و عمیق‌ ترین دریاچه ی آب شیرین جهان است که در روسیه قرار دارد. از آنجایی که این دریاچه خیلی قدیمی و دور افتاده‌ است، دارای جانورانی است که فقط در این دریاچه یافت می‌شود این جانوران شامل تعداد زیادی از بی‌ مهرگان، چندین گونه از ماهی‌ها و فک آب شیرین دریاچه بایکال می‌باشند. فک آب شیرین بایکال تنها فک آب شیرین جهان است و دائماً در آب شیرین زندگی می‌کند ؛دانشمندان بر این عقیده هستند که خوک‌های آبی این دریاچه در زمان های قدیم از اقیانوس شمالی (شمالگان) آمده و بعد از سفر به سمت بالای رودخانه، به این دریاچه رسیده‌ اند. دریاچه بایکال بزرگترین منبع آب شیرین جهان به شمار می‌آید. تقریباً ۲۰ درصد تمام آب شیرین روی کره زمین در این دریاچه قرار دارد. این دریاچه ۳۱۵۰۰ کیلومتر مربع پهناوری دارد.

عجایب هفت گانه روسیه, جاذبه های گردشگری روسیه

2- دره آب فشان‌ها :
دره آب فشان‌ها دره‌ای دارای آب ‌فشان‌های متعدد در شبه ‌جزیره کامچاتکا در خاور دور روسیه است. این دره تنها دشت آب‌ فشانی در اوراسیا (در کنار دشت آب‌فشانی موتنوفسکی) و دومین آب ‌فشانستان بزرگ در جهان است. حوزه ی آبخیز این دره ۶ کیلومتر درازا دارد و در حدود ۹۰ آب‌ فشان و شمار زیادی چشمه آب گرم در این دره موجود است. دسترسی به این دره دشوار است و راه اصلی رسیدن به آن با بالگرد است. آب‌فشان‌های این دره در سال ۱۹۴۱ میلادی توسط یک دانشمند محلی به نام تاتیانا اوستینووا کشف شد.

عجایب هفت گانه روسیه, جاذبه های گردشگری روسیه

عجایب هفت گانه روسیه, مکانهای گردشگری روسیه

3- مجسمه یادبود مادر میهن روسیه :
این مجسمه غول‌آسا در اواخر دهه 50 میلادی به یادبود کشته ‌شدگان جنگ جهانی دوم ساخته شد. نام این مجسمه به عنوان بلندترین تندیس یادبود در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسیده‌است. زن نماد روسیه بعد از مجسمه آزادی با اختلاف 85 متر بلندترین بنای یادبود دنیاست.

عجایب هفت گانه روسیه, مکانهای گردشگری روسیه

مکانهای گردشگری روسیه

4- کاخ پترگوف :
پترگوف یکی از شهرهای منطقه ی فدرال سن پترزبورگ در شمال روسیه و ساحل جنوبی خلیج فنلاند است. جمعیت این شهر در سرشماری سال ۱۹۸۹ بالغ بر ۸۱٬۵۲۵ نفر بوده که در سرشماری سال ۲۰۰۲ به ۶۴٬۷۹۱ نفر کاهش یافته‌است. این مکان در اوایل قرن هفدهم به دستور پتر کبیر پادشاه روسیه در نزدیکی سنت پترزبورگ ساخته شد. این کاخ در کل روسیه پرطرفدارترین مکان‌ برای توریست‌ها است.

عجایب هفت گانه روسیه, جاذبه های گردشگری روسیه

عجایب هفت گانه روسیه, جاذبه های گردشگری روسیه

5- کلیسای جامع سنت باسیل :
کلیسای جامع سنت باسیل یکی از برجسته ترین و قابل توجه ترین بناهای تاریخی روسیه کهن است. از قرن شانزدهم تا به امروز زیبایی این کلیسا تحسین کلیه جهانگردان را برانگیخته و امروزه به عنوان نمادی از فرهنگ و تاریخ روسیه به شمار می رود. این بنا در میدان سرخ – مهمترین میدان مسکو - واقع شده و نمادی است نمایانگر موقعیت جغرافیایی بی نظیر روسیه مابین اروپا و آسیا. کلیسای جامع سنت باسیل بین سال های 1555 تا 1561 ساخته شده و نام آن برگرفته از یکی از قدیسان ارتدکس و بسیار محبوب روسیه است. این کلیسا به دستور ایوان مخوف به عنوان بنایی به منظور بزرگداشت و یادبود تصرف شهر قازان ساخته شد. گنبدهای این کلیسا از نوع پیازی شکل است و با چوب ساخته شده‌. رنگ ‌آمیزی و طراحی آن در میان تمام کلیساهای سراسر دنیا منحصر به فرد است. شایان ذکر است که این کلیسا بارها در طعمه آتش‌سوزی شده‌است اما به سرعت مورد بازسازی قرار گرفته است.
عجایب هفت گانه روسیه, جاذبه های گردشگری روسیه

6- ستون های سنگی :
ستون های سنگی یکی از عجایب طبیعی روسیه است که در منطقه ی کومی واقع شده است. هیچ‌کس نمی‌داند این ستون های سنگی دقیقا چه زمانی به وجود آمدند، تنها چیزی که دانشمندان از آن مطمئن هستند این است که تنها دست طبیعت قادر به ساختن چنین چیزی‌ است. سن برآورد شده برای این ستون ها 200 میلیون است و بلندترین آن ها 42 متر ارتفاع دارد.

عجایب هفت گانه روسیه, جاذبه های گردشگری روسیه

عجایب هفت گانه روسیه, جاذبه های گردشگری روسیه

عجایب هفت گانه روسیه, مکانهای گردشگری روسیه

7- کوه البروس :
کوه البروس ، قله‌ای در غرب رشته کوه قفقاز در کاباردینو- بالکاریا و کاراچای- چرکسیا در شمال فلات ایران در روسیه و نزدیک به گرجستان است. نام این قله، با نام قله ی البرز هم‌ ریشه است و هر دو شکلی از یک واژه ی ایرانی هستند. این کوه بلندترین نقطه در روسیه است و برخی از مردم معتقدند که بلندترین نقطه در اروپا است. این کوه با راتفاع 5600 متر هر ساله میزبان توریست‌های زیادی است که برای اسکی و اسنوبرد به آنجا می‌روند.

کشور مکزیک - جاذبه های گردشگری مکزیک

کشور مکزیک - جاذبه های گردشگری مکزیک

جاذبه های گردشگری مکزیک - مکزیکو سیتی
پایتخت مکزیک یک شهر خیره کننده با آمیزه ای از فرهنگ ها و تمدن هاست و برخورد سنت و مدرنیته است. مکزیکوسیتی پرجمعیت ترین و یکی از بزرگترین شهرهای جهان است.

این شهر توسط آزتک ها در قرن چهاردهم بنا و تنوشتیتلان نام گذاشته شد. چند قرن بعد مکزیکوسیتی به یک موزه واقعی زیر آسمان باز با هزارو پانصد اثر تاریخی، صدها موزه و مناطق باستان شناسی جالب تبدیل شد. و البته غذاهای معروف مکزیکی را فراموش نکنید.

جاذبه های گردشگری مکزیک - مکانهای تفریحی مکزیک ,دیدنی های مکزیک

مکزیکوسیتی پرجمعیت ترین و یکی از بزرگترین شهرهای جهان است

گوادالاخارا
اگر درباره گروه موسیقی ال ماریاچی شنیده باشید، باید بدانید که زادگاه این سبک موسیقی اینجاست. این شهر همچنین به ساختارهای زیبای معماری، پارک های سبز و پرگل و غذاهای خوشمزه مکزیکی اش مشهور است. این شهر همچنین بزرگترین منطقه برای نمایش های سوارکاری است. گوادالاخارا پایتخت فرهنگی این کشور به شمار می رود.

جاذبه های گردشگری مکزیک - مکزیک,جاهای دیدنی مکزیک،مکانهای تفریحی مکزیک

شهر گوادالاخارا به ساختارهای زیبای معماری، پارک های سبز و غذاهای خوشمزه اش مشهور است

آکاپولکو
آکاپولکو یک بندر و یکی از مراکز اصلی توریستی مکزیک است که علاقمندان همه اشکال تفریح از سراسر ایالات متحده و بخش های مختلف جهان به خود جذب می کند. کارشناسان گردشگری سفر به سواحل آکاپولکو را در زمستان توصیه می کنند. آکاپولکو مرکز تفریحات شبانه مکزیک معرفی می شود.

جاذبه های گردشگری مکزیک - مکانهای تفریحی مکزیک,دیدنی های مکزیک

آکاپولکو یک بندر و یکی از مراکز اصلی توریستی مکزیک است

موریلیا
مرکز تاریخی موریلیا با مشهورترین بناهای تاریخی معماری از آجر صورتی ساخته شده و به همین دلیل است که شهر صورتی نامیده می شود. به لطف این ساختمان ها که قلب توریست ها را مجذوب خود می کند این شهر در سایت میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

جاذبه های گردشگری مکزیک - مکزیک,جاهای دیدنی مکزیک،مکانهای تفریحی مکزیک

مرکز تاریخی موریلیا با مشهورترین بناهای تاریخی معماری از آجر صورتی ساخته شده است

مونتری
مونتری بخاطر مجاورت جغرافیایی و تجارت و روابط اقتصادی قوی با آمریکا، آمریکایی ترین شهر مکزیک است. همچنین گفته می شود مونتری امن ترین شهر مکزیک و همچنین سراسر آمریکای لاتین است. البته نباید موزه هنر مدرن و موزه تاریخ مکزیک را در این شهر از یاد برد. مشهورترین جاذبه طبیعی شهر و بخش جدایی ناپذیر چشم انداز آن کوههای «سرو د لا سیلا» است.

جاذبه های گردشگری مکزیک - مکزیک,جاهای دیدنی مکزیک،مکانهای تفریحی مکزیک

مونتری بخاطر مجاورت جغرافیایی و تجارت و روابط اقتصادی قوی با آمریکا، آمریکایی ترین شهر مکزیک است

پوئبلا
با دو ساعت رانندگی از پایتخت به راحتی می توان به این شهر رسید. در سال 1987 این شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. این شهر تنها شهر جهان است که بین 4 آتشفشان واقع شده است. پوئبلا برای چشمها یک شهر لذتبخش است به این دلیل که ساختمان های آن از رنگ های متضاد درخشان تشکیل شده اند. در این شهر می توانید سوغاتی های چرمی، سفالی و سنگی تهیه کنید.

جاذبه های گردشگری مکزیک - مکزیک,جاهای دیدنی مکزیک،مکانهای تفریحی مکزیک

شهر پوئبلا تنها شهر جهان است که بین 4 آتشفشان واقع شده است

گوآناخوآتو
یکی دیگر از شهرهای ثبت شده مکزیک در یونسکوست. تا پیش از قرن بیستم، تاریخ و توسعه گوآناخوآتو وابسته به استخراج از معادن نقره بود و امروز خیابان های پیچ در پیچ آن است که توریست جذب می کند. بسیاری از ساختمان های شهر از زیباترین نمونه های باروک مکزیکی هستند. یکی از جاذبه های این شهر موزه مومیایی که از اوایل قرن نوزدهم کار می کند.

مکزیک,جاهای دیدنی مکزیک،مکانهای تفریحی مکزیک

یکی از جاذبه های شهر گوآناخوآتو موزه مومیایی که از اوایل قرن نوزدهم کار می کند

لئون د لس آلداما
این شهر در دوره های مختلف به مردم مختلفی تعلق داشته است و معماری های متنوع سبک های مختلف در آن به چشم می خورد. یکی از جاذبه های اصلی لئون، معبد کفاره قلب مقدس مسیح یکی از مشهورترین ساختمان های معماری به سبک گوتیک است. یکی دیگر از آثار چشمگیر این شهر طاق نصرت از قهرمانان با شیر است که بارها از نو ساخته شده است.

جاذبه های گردشگری مکزیک - مکزیک, جاهای دیدنی مکزیک ،مکانهای تفریحی مکزیک

شهر لئون د لس آلداما در دوره های مختلف به مردم مختلفی تعلق داشته است

سان فرانسیسکو
سان فرانسیسکو د کامیچه، روستای مایان سابق، در قرن شانزدهم مورد حمله فاتحان اسپانیایی قرار گرفت. در قرن هفدهم ساخت قلعه آغاز شد. سان فرانسیسکو سرشار از تاریخ است. این شهر محصور با ساختمان های مستعمراتی رنگ روشن هر ساله میلیون ها توریست را از سراسر جهان به سوی خود جذب می کند. این شهر در سال 1999 در یونسکو ثبت شد.

مکزیک,جاهای دیدنی مکزیک،مکانهای تفریحی مکزیک

سان فرانسیسکو هر ساله میلیون ها توریست را به سوی خود جذب می کند منبع: برترینها

سفر به هلسینکی  فنلاند

سفر به هلسینکی فنلاند

سفر به هلسینکی ؛ فنلاند
هلسینکی، پایتخت فنلاند، شاید به اندازه‌ی سایر مقصدهای گردشگری منطقه‌ی اسکاندیناوی مشهور نباشد؛ اما همان جذابیت‌ها و زیبایی‌ها را دارد. البته به اندازه‌ای که شایسته‌ی آن است، مورد توجه گردشگران قرار نگرفته است. هلسینکی یک شهر کوچک و تاریخی با فضاهای سبز بی‌شمار و تعداد گردشگران کم است. در نتیجه اگر دوست دارید تعطیلاتی آرام و دور از ازدحام را تجربه کنید، بهترین انتخاب است. رویدادهای موسیقی جذاب و موزه‌های هنری فوق‌العاده در این شهر، میزبانان دوستداران فرهنگ و هنر است.

راهنمای سفر به هلسینکی اطلاعات لازم برای سفر به این شهر دیدنی را در اختیار شما می‌گذارد تا سفری فوق‌العاده به این شهر زیبای اروپایی را برنامه‌ریزی کنید.

اطلاعات ضروری | آب‌و‌هوا | بهترین زمان برای سفر | هزینه‌های سفر | صرفه‌جویی در هزینه‌ها | جاذبه‌ها | رژیم غذایی
اطلاعات ضروری
اختلاف ساعت با تهران

فنلاند در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT +3 قرار دارد و یک و نیم ساعت از تهران عقب‌تر است.
زبان رسمی

فنلاندی، سوئدی
واحد پول

یورو (EUR)
نوع برق شهری

برق شهری در فنلاند ۲۳۰ ولت و ۵۰ هرتز است. دوشاخه‌ها و پریزها از نوع F است که در ادامه تصویر آن را مشاهده می‌کنید:

برق شهری در فنلاند
کد کشور

+۳۵۸+
شماره‌های اضطراری

۱۱۲
جهت رانندگی

راست
فرودگاه‌های بین‌المللی

فرودگاه هلسینکی
وضعیت آب‌ و‌ هوا

جولای گرم‌ترین ماه سال در هلسینکی است و میانگین دمای هوا ۱۷ درجه سانتی‌گراد است. فوریه سردترین ماه سال و میانگین دمای هوای آن منفی ۶ درجه سانتی‌گراد است. مرطوب‌ترین ماه سال آگوست است که میانگین بارش به ۹۰ میلیمتر می‌رسد. بهترین ماه برای شنا در دریا، ماه آگوست است که میانگین دمای دریا ۱۳ درجه است.
بهترین زمان برای سفر

تعیین بهترین زمان برای سفر به علایق شما بستگی دارد. اگر علاقه‌مند به زمستان و ورزش‌ها و تفریحات برفی هستید، از دسامبر تا مارس بهترین زمان برای سفر است. اگر می‌خواهید از هوای مطبوع و طبیعت زیبا لذت ببرید، فصل بهار را انتخاب کنید یعنی از آوریل تا مه. برای سفر در روزهای بلند و گرم تابستانی و رویدادهای تفریحی متنوع، ماه‌های ژوئن، جولای آگوست را انتخاب کنید.
هزینه‌های سفر
هزینه اقامت در هتل

با پرداخت شبی ۲۵ تا ۳۵ یورو می‌توانید در خوابگاه هاستل‌ها اقامت کنید. اتاق‌های خصوص هاستل‌ها بین ۵۵ تا ۸۵ یورو بابت یک شب اقامت، هزینه دارند. هاستل‌ها غالبا دارای وای فای رایگان هستند و ملحفه دارند. بسیاری از هاستل‌ها در اسکاندیناوی، بابت پتو، هزینه‌ی اضافه دریافت می‌کنند. اگر تصمیم دارید خودتان آشپزی کنید، نیمی از هاستل‌های شهر، آشپزخانه دارند. اگر چادر مسافرتی دارید، می‌توانید در طبیعت بیرون شهر و در فضاهای عمومی چادر بزنید. البته در این صورت باید به محیط زیست و قوانین پارک احترام بگذارید. کمپ‌های متعددی خارج از شهر وجود دارد که شبی ۱۰ تا ۲۵ یورو بابت اقامت در آنها باید بپردازید.
هزینه اقامت در هتل ارزان

هتل‌های هلسینیکی غالبا گران هستند به خصوص در فصل گردشگری این شهر که تابستان است. از اکتبر تا آوریل، قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کنند و بعضی از هتل‌ها واقعا ارزان می‌شوند. برای اقامت در یک هتل ارزان باید شبی ۷۰ تا ۱۲۵ یورو بپردازید که این هزینه امکاناتی از قبیل وای فای رایگان و همه‌ی امکانات استاندارد هتل را به شما می‌دهد. در ماه‌های تابستانی باید ۹۰ تا ۲۰۰ یورو بپردازید. یکی دیگر از انتخاب‌هایی که برای پیدا کردن محل اقامت دارید، استفاده از سایت Airbnb است که در آن می‌توانید اقامتگاه‌های ارزان و اتاق‌های اشتراکی با پرداخت شبی ۲۵ یورو پیدا کنید. اگر دنبال یک واحد کامل آپارتمان می‌گردید، شبی ۵۰ یورو باید بپردازید و البته بسته به شرایط مختلف، این مبلغ افزایش پیدا می‌کند.
هزینه‌ی غذا

غذا در هلسینیکی گران است و هیچ غذایی کمتر از ۵ یورو در آن پیدا نمی‌کنید. بسیاری از رستوران‌ها وعده‌های ویژه‌ی ناهار دارند که قیمت آنها کمتر است و بین ۸ تا ۱۲ یورو می‌شود. غذاهای فست فودی حدودا ۷ یورو قیمت دارند. در سوپرمارکت‌ها می‌توانید انواع غذاهای نیمه‌آماده را با ۵ تا ۶ یورو خریداری کنید. رستوران‌های ارزان غذاهایی با قیمت ۹ تا ۱۴ یورو دارند. غذا در رستوران‌های گران‌تر بین ۵۰ تا ۵۵ یورو قیمت دارد. یک بطری آب ۱/۵ تا ۲ یورو است. اگر بخواهید خودتان آشپزی کنید، هزینه‌ی خرید مواد غذایی مورد نیاز برای یک هفته بین ۹۰ تا ۱۵۰ یورو می‌شود.
هزینه‌ی حمل و نقل عمومی

سیستم حمل و نقل عمومی هلسینیکی HSL نام دارد و شامل اتوبوس، مترو، قطارهای شهری، تراموا و فرابر است. بلیط های تک سفره ۲/۹ یورو اگر از قبل رزرو کنید و ۳/۲ یورو اگر در اتوبوس یا تراموا خریداری کنید، هزینه دارند. کارت‌های عبور و مرور ۲۴ ساعته، ۹ یورو قیمت دارند. کرایه‌ی تاکسی‌ها از ۵/۹ یورو شروع می‌شود و تقریبا برابر با ۱/۵۵ یورو بابت هر کیلومتر است. امکان کرایه‌ی دوچرخه وجود دارد و قیمت آن از ۱۵ یورو روزانه شروع می‌شود. کرایه‌ی هفتگی آن ۶۵ تا ۷۰ یورو است و امکان کرایه‌ی ساعتی هم وجود دارد. برای سفرهای بین شهری، اتوبوس ارزان‌ترین انتخاب است.
میانگین هزینه‌ی روزانه‌ی پیشنهادی: ۶۰ تا ۷۰ یورو

البته این هزینه‌ی پیشنهادی در شرایطی است که در هاستل اقات کنید، کمتر بیرون غذا بخورید وبیشتر وعده‌های غذایی را خودتان بپزید، از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید، جاذبه‌های رایگان را ببینید و در فعالیت‌های تفریحی رایگان شرکت کنید. با به کار بستن نکات زیر می‌توانید هزینه‌ی سفرتان را از این مقدار هم کمتر کنید.
صرفه‌جویی در هزینه‌ها
از تاکسی استفاده نکنید

با گرفتن کارت گردشگری هلسینیکی، رایگان می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. در بسیاری از مناطق شهر به راحتی و پای پیاده می‌توانید به اکثر جاذبه‌ها سر بزنید. حتی اگر کارت گردشگری هم نگیرید، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی بسیار ارزان‌تر تمام می‌شود. کرایه‌ی دوچرخه یکی دیگر از راه‌های صرفه‌جویی در هزینه‌ها است. برای جابه‌جایی در شهر انتخاب‌های زیادی دارید در نتیجه اصلا لازم نیست از تاکسی که گران‌ترین وسیله‌ی حمل و نقل است، استفاده کنید.
در سایت کوچ‌سرفینگ، برای خودتان یک میزبان محلی پیدا کنید

یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش هزینه‌های سفر، استفاده از سایت کوچ‌سرفینگ و پیدا کردن یکی از اهالی شهر است که به رایگان از شما میزبانی کند و بابت اقامت در شهر هزینه‌ای نپردازید. استفاده از این سایت در شهری مثل هلسینکی که هزینه‌ی هتل‌های آن بسیار بالا است، رواج دارد. با استفاده از این روش، علاوه بر اینکه در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی می‌کنید، یک راهنمای محلی در اختیار خواهید داشت که شما را برای گشت و گذار در شهر، راهنمایی می‌کند. انتخاب‌های زیادی در این سایت وجود دارد ولی چون شهری محبوب برای گردشگران است و به خصوص در فصل تابستان که گردشگران آن چند برابر می‌شود، در خواست خود را برای اقامت در منزل میزبان، باید زودتر ارسال کنید.
خودتان غذا بپزید

خرید مواد غذایی مورد نیاز و تهیه‌ی غذاهای سبک، یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش هزینه‌های سفر است. رستوران رفتن در هلسینکی، بسیار گران تمام می‌شود حتی رستوران‌های ارزان. در نتیجه باید تعداد دفعاتی را که رستوران می‌روید تا حد امکان کاهش دهید.
از تورهای گشت شهری رایگان استفاده کنید

یکی از ویژگی‌های جالب مقصدهای گردشگری اروپایی این است که در شهرهای بزرگ، تورهای پیاده‌روی رایگان برای گشت و گذار در شهر برگزار می‌شود. در هلسینکی هم چندین تور برای گشت و گذار در شهر وجود دارد که شامل بازدید از آثار تاریخی، فرهنگی و المان‌های معماری شهر است که با توجه به سلیقه‌ی خود می‌توانید هر کدام را که دوست داشتید انتخاب کنید. البته فراموش نکنید که مبلغی به عنوان انعام بپردازید.
کارت گردشگری هلسینکی بگیرید

اگر می‌خواهید درهزینه‌های حمل و نقل و بازدید از جاذبه‌ها، صرفه‌جویی کنید، کارت گردشگری هلسینکی بگیرید. با پرداخت ۴۳، ۵۳ یا ۶۳ یورو برای کارت‌های ۲۴ ساعته، ۴۸ ساعته و ۷۲ ساعته، می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی به رایگان استفاده کند و ورودی بابت بسیاری از جاذبه‌ها نپردازید. با خرید این کارت‌ها تخفیف در بعضی از رستوران‌ها هم نصیبتان می‌شود.
جاذبه‌های گردشگری

هلسینکی، پایتخت و بزرگترین شهر فنلاند است. منطقه‌ی شهری هلسینکی، جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و تفریحات فضای باز دارد. بیشتر مساحت هلسینکی در شبه‌جزیره‌ای گرانیتی در سواحل شمالی خلیج فنلاند و مشرف به دریای بالتیک قرار دارد. این شبه‌جزیره، جزایر کوچک متعددی دارد. در مجموع، هلسینکی یک شهر مسطح است البته تعدادی تپه در گوشه و کنار آن وجود دارد که از فراز آنها می‌توانید چشم‌اندازهای فوق‌العاده‌ای از دریا ببینید. این شهر کوچک را به راحتی با پای پیاده یا با دوچرخه می‌توانید بگردید. البته سیستم حمل و نقل عمومی گسترده و قابل اطمینانی دارد. پادشاه گوستاف یکم سوئد این شهر را در سال ۱۵۵۰ پایه‌گذاری کرد. بعد از اینکه یک سوم از شهر در سال ۱۸۰۸ در آتش‌سوزی ویران شد، Carl Ludwig Engel ماموریت یافت تا این شهر را بازسازی کند. مرکز این شهر به سبک نئوکلاسیک ساخته شد و خیابان‌های جذاب، بلوارهای بزرگ و پارک‌های متعددی به آن افزوده شد. در سال ۱۹۵۲، المپیک تابستانی در هلسینکی برگزار شد. در ادامه با تعدادی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر، آشنا می‌شویم.
خیابان مانرهایم (Mannerheimintie)

جاذبه های گردشگری هلسینکی

این خیابان از انتهای گردشگاه هلسینکی تا شمال غربی ایستگاه مرکزی قطار ادامه می‌یابد و از دفتر پست مرکز می‌گذرد. ایستگاه مرکزی قطار در سال ۱۹۱۹ ساخته شده و به خاطر اینکه یکی از آثار معماری مشهور Eliel Saarinen است و یک برج ساعت ۴۸ متری دارد، دیدن آن خالی از لطف نیست. این منطقه، مکانی عالی برای تماشای سبک زندگی مردم و اهالی شهر است، رستوران‌های اطراف آن همگی رستوران‌های مشهور و باکیفیت و البته گران هستند. در کنار اداره‌ی پست، تندیسی از مارشال مانرهایم در حال سوارکاری وجود دارد؛ فردی که احتمالا مهم‌ترین شخصیت تاریخ فنلاند است. درست پشت این تندیس، موزه‌ی دیدنی هنرهای معاصر قرار گرفته است. گشت و گذار در این خیابان، شما را با مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی شهر که بعدا آنها را معرفی می‌کنیم، آشنا می‌کند از جمله ساختمان پارلمان، مغازه‌های متعدد و بهترین رستوران‌های شهر. علاو بر این در این خیابان به اتوبوس و تراموا دسترسی دارید و با استفاده از آنها می‌توانید به تمام نقاط شهر سر بزنید.
موزه‌ی ملی هنر فنلاند (Ateneum)

جاذبه های گردشگری هلسینکی

در وجه جنوبی میدان اسکوئر استیشن هسلینکی، موزه‌ی ملی هنر قرار دارد که غالبا آن را با نام آتنئوم می‌شناسند و در واقع آن را با نام بنای باشکوهی که در آن واقع شده، می‌خوانند. این بنا به سبک نئوکلاسیک ساخته شده است و علاوه بر این موزه، میزبان آکادمی هنر فنلاند است. آتنئوم را Theodor Höijer طراحی کرده و ساخت آن در سال ۱۸۸۷ به پایان رسیده است. بهترین مجموعه‌ها از آثار هنری و تاریخی و همین طور بهترین نمونه‌ها از هنر معاصر در این مجموعه به نمایش درآمده است. بخش مربوط به فنلاند در این موزه، شامل آثاری از نقاشان مشهور این کشور است. از مشهورترین هنرمندان خارجی که در این موزه آثارشان به نمایش درآمده می‌توان به رامبران، مونک، ون گوگ و... اشاره کرد. ۶۵۰ اثر هنری بین‌المللی در این مجموعه نگهداری می‌شود. در تالار مجسمه‌سازی، آثار هنرمندان فنلاندی و بین‌المللی نگهداری می‌شود. قبل از بازدید از موزه حتما از وب‌سایت آن بازدید کنید چون در بعضی از روزهای سال به مناسبت‌های مختلف، ورودی این موزه رایگان می‌شود.

ساعت کار موزه از سه‌شنبه تا جمعه از ۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهر، شنبه‌ها و یکشنبه‌ها از ۱۱ صبح تا ۵ بعدازظهر و دوشنبه‌ها تعطیل است. برای افراد زیر ۱۸ سال، ورودی موزه رایگان است.
موزه‌ی ملی فنلاند (Kansallismuseo)

جاذبه های گردشگری هلسینکی

در خیابان مانرهایم که پیش از این، معرفی کردیم، موزه‌ی ملی فنلاند قرار دارد که در سال ۱۹۱۲ پایه‌گذاری شده و زمانی که در این خیابان به سمت شمال می‌روید به راحتی قابل تشخیص است چرا که تنها ساختمانی است که در سمت چپ خیابان، مناره‌ی بلندی دارد. در این موزه آثار ارزشمندی مرتبط با فرهنگ و جغرافیای فنلاند، به نمایش درآمده است. مثلا از میان مجموعه‌های به نمایش درآمده می‌توان به لباس‌های سنتی و اشیا و وسایل روزمره اشاره کرد. بخش تاریخی موزه بزرگترین نمایشگاه دائمی آثار باستانی در این کشور است. نمایشگاه‌های مختلفی از اسناد و آثار مرتبط با توسعه‌ی فنلاند از قرون وسطی تا زمان امپراتوری سوئد و روسیه بر فنلاند تا زمان حال در موزه وجود دارد. تالار ورودی با نقاشی‌های سقفی و دیواری فوق العاده با الهام از اساطیر ملی فنلاند تزیین شده است. این نقاشی‌های فوق‌العاده را هنرمندی به نام Akseli Gallén-Kallela یکی از بهترین هنرمندان فنلاندی کشیده است. درست در مقابل این موزه در یک پارک، موزه‌ی شهری (Municipal Museum) قرار دارد.

ساعت کار موزه از سه‌شنبه تا یکشنبه از ۱۱ صبح تا ۶ یعدازظهر و دوشنبه‌ها تعطیل است.
فنلاندیا هال (Finlandia Hall)

جاذبه های گردشگری هلسینکی

در شمال موزه‌ی مونیسیپال، در سواحل خلیج Töölö، این تالار کنسرت و رویدادهای فرهنگی قرار دارد که توسط آلوار آلتو طراحی شده و در سال ۱۹۷۱ ساخته شده است. این بنا نمایی سفید و مرمرین دارد. از این مرمر در نمای داخلی ساختمان هم استفاده شده است. سرامیک‌ها و پنل‌های چوبی مزین‌کننده‌‌ی این بنا دارای جزییاتی زیبا هستند. اودیتوریوم اصلی کنسرت، یک محوطه‌ی باشکوه است که به خاطر خواص صوتی بی‌نظیرش مشهور است. از مهم‌ترین بخش‌های دیگر این تالار کنسرت، پلکانی است که از طبقه‌ی هم‌کف به اودیتوریوم اصلی می‌رسد. در این مجموعه کنسرت‌های مشهور و گردهمایی‌های بزرگی برگزار شده است. در شمال این تالار، یک پارک فوق‌العاده وجود دارد که صفحات شطرنج و مهره‌های شطرنج بسیار بزرگ دارد. در پشت این محوطه، خانه‌ی اپرای ملی فنلاند واقع شده است که در نوامبر سال ۱۹۹۳ افتتاح شد. برای اطلاع از رویدادهای برگزار شده، قیمت‌ها و ساعت کار، از و‌بسایت مجموعه دیدن کنید.
استادیوم المپیک هلسینکی

جاذبه های گردشگری هلسینکی

در شمال تالار کنسرت، استادیوم المپیک با برج بلند ۷۲ متری قرار دارد که در سال ۱۹۳۸ ساخته شده است. از برج این استادیوم، چشم‌اندازهای زیبایی از شهر قابل مشاهده است. همان طور که گفتیم المپیک تابستانی سال ۱۹۵۲ در هلسینکی برگزار شد. داخل این استادیوم، موزه‌ی ورزش فنلاند قرار دارد و جلوی درب ورودی آن تندیسی از قهرمان دوی المپیک یعنی Paavo Nurmi ساخته شده است. در قسمت شرقی استادیوم شنا و در قسمت شمالی استادیوم شمالی قرار دارد. درست در مقابل استادیوم شنا، پارک شهر قرار گرفته است که در فصل تابستان پر از گل‌های زیبا می‌شود و مقصدی عالی برای تفریح چند ساعته است. استادیوم شنا در تابستان برای علاقه‌مندان باز است و امکانات متعددی دارد.

این برج از دوشنبه تا جمعه از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب باز است. شنبه‌ها و یکشنبه‌ها از ۹ صبح تا ۶ بعدازظهر باز است.
پارک مرکزی

جاذبه های گردشگری هلسینکی

پارک مرکزی هلسینکی یک پارک بسیار بزرگ است که درست در مرکز شهر قرار دارد. این پارک وسعتی بیش از ۱۰ کیلومترمربع را در بر می‌گیرد و از استادیوم المپیک شروع می‌شود و به سمت شمال تا جنگل Paloheinä ادامه می یابد. بیشتر این پارک را منطقه‌ی جنگلی تشکیل داده و پر از باغ‌های زیبا است. مسیرهای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری زیادی در پارک وجود دارد که از آنها می‌توانید برای گشت و گذار در پارک استفاده کنید. غیر از این دو مورد، فعالیت‌های تفریحی متعددی در پارک قابل انجام است. ایده‌ی اصلی ساخت پارک توسط معماری به نام برتل جانگ در سال ۱۹۱۱ مطرح شد و در دهه‌های متمادی، گسترش پیدا کرد.
شهر بازی Linnanmäki

جاذبه های گردشگری هلسینکی

در شرق استادیوم المپیک، یک شهر بازی وجود دارد که جاذبه‌های تفریحی و سرگرمی‌های فوق العاده‌ای دارد. از چرخ و فلک بزرگ گرفته تا برج آب و... در نزدیکی پارک یک برج تلویزیون است که چشم‌اندازهای فوق‌العاده‌ای از افق شهری هلسینکی را به نمایش می‌گذارد. این پارک در سال ۱۹۵۰ افتتاح شده و در طول زمان به مرور بخش‌های مختلف و امکانات متعددی به آن اضافه شده است. فروشگاه و رستوران از دیگر امکانات موجود در پارک است که تفریح خانوادگی را کامل می‌کند. ساعت کار و هزینه‌ی وردی پارک در طول سال متغیر است. بنابراین برای اینکه از ساعت کار و هزینه‌ی دقیق پارک اطلاع کسب کنید، حتما سایت شهر بازی را چک کنید.
منطقه‌ی Hietaniemi

جاذبه های گردشگری هلسینکی

در جنوب و شرق ایستگاه اصلی قطار استادیوم روئینگ قرار دارد که از المپیک سال ۱۹۵۲ باقی مانده است. در این منطقه امکان کرایه‌ی قایق وجود دارد و سواحل شنی زیبای آن فرصتی عالی برای تفریح است. در نزدیکی این منطقه زمین‌های بازی دیده می‌شود که معمولا برای فوتبال و سایر بازی‌های گروهی استفاده می‌شود. چندین رستوران و سونای عمومی از دیگر امکانات آن است. گورستانی به همین نام در این منطقه قرار دارد که بیشتر شبیه پارک است. صلیبی به عنوان یادبود قهرمانان کشور در تپه‌ای در این آرامستان نصب شده است. در همین گورستان، مارشال مانرهایم دفن شده و در نزدیکی ورودی آن، بسیاری از سیاستمداران بزرگ این کشور به خاک سپرده شده‌اند.
کلیسای صخره‌ای

جاذبه های گردشگری هلسینکی

در شمال منطقه‌ی Hietaniemi، کلیسای صخره‌ای هلسینکی قرار دارد که در اواخر دهه‌ی ۱۹۶۰ توسط Timo و Tuomo Suomalainen طراحی شده است. فضای داخلی و زیرزمینی این کلیسا از یک صخره‌ی قدیمی تراشیده شده است. فضای داخلی کلیسا به زیبایی تمام با نور طبیعی تزیین شده که از گنبد زیبای کلیسا به داخل می‌تابد. گنبد دایره‌ای و کم ارتفاع این کلیسا، ۱۳ متر است. این کلیسا را به عنوان تالار کنسرت هم مورد استفاده قرار می‌دهند. ساعت کار این مجموعه در طول سال متغیر است و هزینه‌ی ورودی ندارد مگر اینکه کنسرتی در حال برگزاری باشد.
مارکت اسکوئر (Market Square)

جاذبه های گردشگری هلسینکی

مارکت اسکوئر میدان اصلی مرکز شهر هلسینکی است. در این میدان یکی از مشهورترین بازارچه‌های روباز شمال اروپا برپا می‌شود. این بازارچه از بهار تا پاییز ادامه دارد. در غرفه‌های این بازار غاهای فنلاندی، گل و سوغات به فروش می‌رسد. چندین کافه‌‌ی روباز دارد که در آن می‌توانید نوشیدنی و عصرانه بخورید.
سیومنلینا (Suomenlinna)

جاذبه های گردشگری هلسینکی

این جزیره‌ که با قلعه‌های نظامی مستحکم شده، بخشی از هلسینکی است که از آن جدا افتاده است. البته دسترسی به آن از طریق فرابر بسیار راحت است که این فرابر بلیط یکسانی با سیستم اتوبوسرانی و تراموا دارد. این مسیر با فرابر ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و ارزش هزینه کردن و وقت گذاشتن دارد. قلعه‌ی سوئدی، مشرف به این جزیره قرار دارد. این قلعه در اواسط قرن هجدهم ساخته شده و بعد از چند بار دست به دست شدن بین کشورهای حاکم بر منطقه، در نهایت در سال ۱۹۱۸ به فنلاند رسیده و نام فنلاندی گرفته است. به مرور زمان بازسازی و مرمت شده و برای اهداف فرهنگی و تفریحی، تغییر کاربری داده است. در حال حاضر این قلعه یکی از آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است. در تمام طول سال باز است ولی ساعت بازگشایی و ساعت حرکت فرابرها متغیر است. برای اینکه اطلاعات جدید و کامل به دست آورید، حتما قبل از برنامه‌ریزی، وب‌سایت مجموعه را چک کنید.
موزه‌ی آکسلی گالن-کاللا (Akseli Gallen-Kallela)

جاذبه های گردشگری هلسینکی

آکسلی گالن-کاللا یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین هنرمندان و نقاشان فنلاند است. خانه‌ی این هنرمند در سال ۱۹۱۱ تا ۱۹۱۳ ساخته شده و درهای آن در سال ۱۹۶۱ در قالب موزه به روی مردم گشوده شده است. این موزه شامل نمایشگاه دائمی از آثار این هنرمند و ابزارهای نقاشی است. یک کافه‌ی عالی در این مجموعه قرار دارد که یک فروشگاه کوچک هم دارد. موزه در ساحل زیبای خلیج Laajalahti در بخش شرقی هلسینکی قرار دارد و ۱۰ کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد. این مجموعه از طریق ماشین یا با پای پیاده و مسیرهای دوچرخه‌سواری قابل دسترسی است.
جزیره سوراساری (Seurasaari)

جاذبه های گردشگری هلسینکی

در بخش شرقی مرکز شهر، جزیره‌‌ای قرار دارد که با یک پل پیاده‌رو، به زمین اصلی متصل می‌شود. این جزیره، یک موزه‌ی جذاب فضای باز دارد که در آن خانه‌های روستای قدیمی، کلیساهای قدیمی و خانه‌های چوبی سنتی وجود دارد. اینجا بهترین موزه برای یادگیری در مورد سبک زندگی اهالی پیشین این منطقه است قبل از اینکه دوران مدرن بر سبک زندگی آنها تاثیر بگذارد. در نزدیکی موزه، یکی از همین خانه‌های چوبی قدیمی وجود دارد که متعلق به دوستداران صنایع دستی فنلاند است و در آن نمایشگاه‌های انواع صنایع دستی برگزار شده است. در این نمایشگاه‌ها می‌توانید نحوه‌ی بافت‌های سنتی را ببینید.

ساعت کار آن از ژوئن تا آگوست از دوشنبه تا یکشنبه از ساعت ۱۱ صبح تا ۵ بعدازظهر است.
میدان سنا

جاذبه های گردشگری هلسینکی

این میدان یکی از مهم‌ترین میدان‌های شهر است و تندیسی برنزی از سزار الکساندر در مرکز آن وجود دارد. گردشگران در اطراف این میدان می‌توانند از تعدادی از جاذبه‌های تریستی مهم شهر دیدن کنند. از مارکت اسکوئر گرفته تا کاخ ریاست جمهوری، گارد هاوس و... ساختمان‌های قدیمی اطراف نواحی اطراف میدان، تاریخ فنلاند را یادآوری می‌کنند. بسیاری از ساختمان‌های مهم دولتی در همین حوالی قرار دارند. یکی از ساختمان‌های قدیمی این اطراف، خانه‌ی Sederholm است که قدیمی‌ترین ساختمان سنگی هلسینکی است. در وجه شمالی میدان سنا، پلکانی وجود دارد که به کلیسای جامع Lutheran می‌رسد که ده متر بالاتر از سطح میدان قرار گرفته است. ساخت این کلیسا در سال ۱۸۳۰ آغاز شده و در سال ۱۸۵۲ به پایان رسیده است و سبک‌های مختلف معماری را در بر می‌گیرد. در نهایت در بخش غربی میدان سنا، دانشگاه هلسینکی قرار گرفته که در سال ۱۸۲۸ تا ۱۸۳۲ ساخته شده است. کتابخانه‌ی دانشگاه شامل ۱/۵ میلیون جلد کتاب، ۲ هزار نسخه‌ی خطی است. موزه‌ی تاریخ طبیعی فنلاند در دانشگاه قرار دارد و ۷ میلیون نمونه در آن نگهداری می‌شود.
موزه‌ی پست

این موزه، تاریخ خدمات پستی در فنلاند را به نمایش گذاشته است. شاید در نگاه اول موزه‌ای نه چندان جالب و کسل‌کننده به نظر برسد اما یکی از جالب‌ترین موزه‌هایی است که در آن می‌توانید با سیر تحول پست و خدمات پستی از زمان‌های قدیم تا دوران مدرن، آشنا شوید. جزییات زیادی در این موزه وجود دارد که تغییر حاکمیت فنلاند را به وضوح نشان می‌دهد. هزینه‌ی ورودی آن برای بزرگسالان ۱۰ یورو و برای بچه‌ها ۴ یورو است.
موزه‌ی عکاسی فنلاند

اگر از علاقه‌مندان به هنر عکاسی هستید حتما باید از این موزه دیدن کنید. موزه‌ی عکاسی در بخش غربی شهر و کمی دورتر از مرکز شهر قرار دارد. آثار ارزشمندی از هنرمندان عکاس به خصوص عکاسان مشهور فنلاندی در این مجموعه به نمایش درآمده است. بلیط این موزه ۸ یورو است. البته در آخرین چهارشنبه‌ی هر ماه از ساعت ۱۷ تا ۲۰ این موزه رایگان می‌شود.
موزه‌ی هنری Sinebrychoff

این موزه دربردارنده‌ی تعداد زیادی نقاشی و پرتره‌ی قدیمی است. تنها موزه‌ی شهر است که با تمرکز بر هنر قدیمی اروپایی ایجاد شده است. طبقه‌ی هم‌کف موزه تعداد زیادی اثر هنری و عکس از هنر مدرن دارد و طبقات بالا به نقاشی‌های قدیمی اختصاص یافته است. ورودی این موزه برای بزرگسالات ن ۱۲ یورو و در اولین چهارشنبه‌ی هر ماه از ساعت ۱۷ تا ۲۰ رایگان است.
پارک Punavuori

این پارک درست در کنار موزه‌ی Sinebrychoff قرار دارد و محیطی عالی برای استراحت و گشت و گذار است. تعداد زیادی کافه‌ی کوچک در این پارک وجود دارد که در آنها می‌توانید اسنک و نوشیدنی بخورید. بعد از یک روز گشت و گذار در شهر هلسینکی، استراحت در این پارک، خستگی را از تنتان بیرون می‌کند.
موزه‌ی بانک فنلاند

این موزه یکی از جالب‌ترین موزه‌هایی است که در فنلاند می‌توانید از آن دیدن کنید. این موزه، تاریخچه‌ی پول در فنلاند را به نمایش گذاشته است. نمایشگاه‌های جالبی دارد که تحول بانک‌داری و پول در این کشور را نشان می‌دهد. بازدید از این موزه، تجربه‌ای جالب است و خوب است بدانید که هزینه‌ی ورودی هم ندارد.
کلیسای جامع هلسینکی

این کلیسا درست در کنار موزه‌ی بانک قرار دارد و یک کلیسای بزرگ و باشکوه است. برج‌های آن مشرف به نواحی اطراف است و چشم‌اندازهای بسیار زیبایی دارد. این کلیسا شاید یکی از چشمگیرترین کلیساهای کل اروپا نباشد اما در منطقه‌ی اسکاندیناوی، نظیر آن را به راحتی نمی‌توانید پیدا کنید.
بازار مرکزی

پایین‌تر از منطقه‌ی بندری، این بازار قرار دارد که محلی فوق‌العاده برای خرید سوغات است. در این بازار می‌توانید بهترین غذاهای محلی را امتحان کنید و سبزیجات تازه بخرید. در تابستان، تازه‌ترین توت‌های وحشی در این بازار به فروش می‌رسد. اینجا معمولا پر از گردشگر است ولی باز هم فرصت مناسبی است که در آن زندگی اهالی شهر را از نزدیک ببینید و دوست فنلاندی پیدا کنید. بخشی از بازار، سرپوشیده است و در آن گوشت، ماهی، شیرینی و انواع پنیر عرضه می‌شود.
پارک Esplanade

اگر از بازار مرکزی خیابان Pohjoisesplanadi را ادامه دهید به این پارک می‌رسید. این پارک بلند و بزرگ، جای مناسبی برای پیک‌نیک و استراحت است. نوازنده‌های خیابانی در گوشه و کنار پارک می‌نوازند و غذاخوری‌های متعدد، میزبان بازدیدکنندگان پارک هستند.
پارک Kaivopuisto

این پارک بزرگ در جنوب شرقی هلسینکی قرار دارد و مکانی مناسب برای گذراندن روزهای تابستانی است. در فصل تابستان، اهالی شهر و توریست‌ها در پارک به گشت و گذار مشغول می‌شوند، بازی می‌کنند و چشم‌اندازهای زیبای بندری را تماشا می‌کنند. در فصل زمستان، تپه‌ی بزرگی که در پارک وجود دارد، به مکانی برای سورتمه‌سواری تبدیل می‌شود. در روز Vappu، اول ماه مه، هزاران نفر از اهالی شهر در پارک جمع می‌شوند تا گردشی به یادماندنی را با دوستان و اعضای خانواده‌ی خود تجربه کنند.
سفرهای روزانه از مبدا هلسینکی

در سفر، لازم نیست حتما در یک شهر بمانید و به جاذبه‌های آن شهر بسنده کنید. می‌توانید هلسینکی را به عنوان مبدا سفر خود انتخاب کنید و برای سفرهای کوتاه یک روزه یا چند ساعته به مناطق اطراف، برنامه بریزید. در ادامه با چند مقصدی آشنا می‌شویم که در نزدیکی هلسینکی قرار دارند و دارای جاذبه‌های توریستی فراوان هستند.
خانه‌ی Hvittrask

جاذبه های گردشگری هلسینکی

این خانه در سال ۱۹۰۱ تا ۱۹۰۳ ساخته شده و در واقع خانه یا کارگاهی برای یک تیم از معماران بوده است. معمار مشهور Eero Saarinen دوران کودکی خود را در این خانه گذرانده است. باغ‌های زیبا به سبک انگلیسی این خانه را احاطه کرده‌اند؛ خانه‌ای که در ساحل دریاچه‌ی Vitträsk قرار دارد و در ۳۰ کیلومتری از غرب هلسینکی واقع شده است و به راحتی از طریق اتوبوس قابل دسترسی است. ساعت کار این خانه‌ی تاریخی در طول سال متغیر است و از ژانویه تا فوریه تعطیل است.
خانه‌ی تاریخی Ainola، یارونپا (Järvenpää)

جاذبه های گردشگری هلسینکی

این خانه، محل زندگی آهنگساز مشهور ژان سیبلیوس و همسرش بود که از سال ۱۹۰۴ تا ۱۹۷۲ در آن زندگی می‌کردند. این خانه در سواحل دریاچه‌ی زیبای Tuusula قرار دارد و در ده کیلومتری شمال هلسینکی واقع شده است. ساخت این خانه به سبک کلاسیک در سال ۱۹۰۴ پایان یافته است. این خانه در جایی ساخته شده است که به دریاچه بسیار نزدیک است و آرامش و سکوت آن برای آهنگساز مشهور ، الهام‌بخش بوده است علاوه بر این، محل آن را طوری انتخاب کرده‌اند که به پایتخت هم نزدیک باشد. بعد از مرگ سیبلیوس و همسرش، اعضای خانواده، خانه را به دولت فروختند. این خانه به خوبی حفظ و نگهداری می‌شود و بنیادی برای نگهداری از آن ایجاد شده است.
هامنلینا (Hameenlinna)

جاذبه های گردشگری هلسینکی

این شهر در ساحل دریاچه‌ی Vanajavesi در ۱۰۰ کیلومتری از شمال هلسینکی قرار دارد و به راحتی از طریق اتوبوس و قطار قابل دسترسی است. این شهر نسبتا کوچک، یکی از قدیمی‌ترین نواحی مسکونی در فنلاند است و در مرکز منطقه‌ی تاریخی Häme قرار دارد. از دوران وایکینگ‌ها در اینجا یک شهر وجود داشته و قلعه‌ی قرون وسطایی Häme هم در این شهر قرار دارد. این قلعه در اواخر قرن سیزدهم ساخته شده است. این شهر، جوی دوستانه و آرام دارد و آن را به خاطر مدارس عالی، زادگاه سیبلیوس و محل تاسیس اولین خط آهن فنلاند می‌شناسند.
تاپیولا (Tapiola)

جاذبه های گردشگری هلسینکی

باغ‌شهر تاپیولا یکی دیگر از شهرهای نزدیک هلسینکی است که در دهه‌ی ۱۹۵۰ به عنوان یک مدل برنامه‌ریزی شهری ساخته شده است. در سمت شمال شرقی آن، دانشگاه تکنولوژی، قرار دارد. این شهر به مرکزی برای فعالیت‌های فرهنگی تبدیل شده است. فروشگاه‌های منحصربه‌فرد و امکانات ورزشی فوق‌العاده‌ای دارد. اگر دوست دارید حال و هوایی متفاوت از هلسینکی را تجربه کنید، برای سفر به این شهر برنامه ریزی کنید.
هانکو (Hanko)

جاذبه های گردشگری هلسینکی

این شهر زیبای ساحلی، در ۱۳۰ کیلومتری غرب هلسینکی قرار دارد. هانکو یک شهر بندری دوزبانه است که حدود ۱۰ هزار نفر جمعیت دارد. این شهر به خاطر موقیعت جغرافیایی‌اش بیش از هزار سال است که مورد توجه قرار گرفته و محل سکونت انسان‌ها است. در قرن‌های هفدهم و هجدهم، سوئد و روسیه جنگ‌های زیادی برای تصاحب این منطقه به راه انداخته‌اند. در سال ۱۸۰۹، روسیه تسلط تعدادی از قلعه‌های سوئدی را در اختیار گرفت. این شهر البته تا دهه‌ی ۱۸۷۰ رسما پایه‌گذاری نشده بود. معماری شهر که ترکیبی از سبک‌های سوئدی و روسی است، به خوبی تاریخ پرفراز و نشیب آن را نشان می‌دهد. کافه‌های عالی و رستوران‌های بی‌نظیری در این شهر وجود دارد.
رژیم غذایی

هلسینکی مثل همه‌ی شهرهای دنیا غذاها و دسرهای محلی فراوانی دارد. سفر به این شهر، فرصتی عالی برای امتحان کردن طعم‌های متفاوت و جدید است. در ادامه با چند مورد از این غذاهای محلی آشنا می‌شویم.
Runeberg Torte

این کیک کوچک گرد که با آیسنگ و مربا تزیین می‌شود یکی از شیرینی‌های سنتی فنلاند است که معمولا در روزهای آغاز سال آن را همه جا می‌فروشند. این شیرینی را از سوپرمارکت‌ها هم می‌توانید بخرید ولی بهتر است که نوع خانگی آن را در کافه‌ها نوش جان کنید
سوپ نخودفرنگی

این سوپ لذیذ که گاهی گوشت و سس خردل هم به آن اضافه می‌شود با نام سوپ پنجشنبه هم شناخته می‌شود چون هنوز هم معمولا آن را در روزهای پنجشنبه می‌خورند چون روزهای جمعه را در زمان‌های گذشته، روزه می‌گرفتند. این سوپ را در بسیاری از رستوران‌های شهر می‌توانید سفارش دهید که معمولا با نان چاودار سرو می‌شود.
شاه‌ماهی بالتیک

خوردن غذاهای دریایی و انواع ماهی در فنلاند بسیار رایج است. یکی از دلایل این استقبال این است که در این کشور دریاچه‌های زیادی وجود دارد و در نزدیکی دریای بالتیک واقع شده است. همین باعث می‌شود که تنوع غذاهای دریایی و ماهی در هلسینکی زیاد باشد و از آنها برای تهیه‌ی آنواع غذاها استفاده شود. یکی از بهترین ماهیانی که در هلسینکی صید می‌شود، شاه‌ماهی بالتیک است. حتی یک فستیوال شاه‌ماهی بالتیک در ماه اکتبر هر سال در این شهر برپا می‌شود. در سایر ایام سال از بازارچه‌های فروش مواد غذایی می‌توانید این ماهی را تهیه کنید یا در رستوران‌ها آن را امتحان کنید. این ماهی را با روش‌های مختلف می‌پزند.
سوسیس کبابی

یکی از سنت‌های رایج این شهر در فصل تابستان این است که در پارک‌ها و فضای باز دور هم جمع می‌شوند و روی آتش انواع سوسیس را کباب می‌کنند و با سس خردل می‌خورند. غرفه‌های فروش سوسیس‌های کبابی را می‌توانید در خیابان‌ها و پارک‌ها پیدا کنید یا سوسیس را از سوپرمارکت‌ها بخرید و خودتان آنها را کباب کنید.
پولا (Pulla)

پولا را می‌توان رول دارچینی فنلاندی نامید که در سراسر این کشور بسیار رایج است. کافه‌ها و نانوایی‌ها و قنادی‌ها معمولا این رول‌های دارچینی را در تمام طول سال سرو می‌کنند. این کیک لذیذ بیشتر شبیه نان رول است و با گردو و آیسینگ شکری تزیین می‌شود. معمولا آن را با چای و به عنوان عصرانه سرو می‌کنند.
پای مورد صحرایی قرمز (Lingonberry Pie)

دسرهای تهیه شده از انواع توت‌های وحشی در فنلاند بسیار رایج است و چیدن توت یکی از فعالیت‌های جذاب تابستانی است. انواع پای و کیک تهیه شده از این نوع توت که با نام lingonberries یا مورد صحرایی قرمز مشهور است از آن دسرهایی است که نباید فرصت امتحان کردن آن را از دست بدهید. بیشتر کافه‌ها و قنادی‌ها این دسر را در فصل تابستان عرضه می‌کنند. بسیاری از افراد برای فصل زمستان، این میوه‌های خوشمزه را فریز می‌کنند. کلودبری یکی دیگر از میوه‌های وحشی شمال فنلاند است که در تهیه‌ی دسرها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بلینی (Blini)

این پنکیک از همسایه‌ی شرقی فنلاند یعنی روسیه به این کشور راه پیدا کرده است البته اهالی فنلاند با توجه به ذائقه‌ی خود تغییراتی در دستور اصلی آن ایجاد کرده‌اند. در واقع علاوه بر فیلینگ شیرین، از انواع فیلینگ‌های نمکی برای تهیه‌ی آن استفاده می‌کنند. تاپینگ‌هایی مثل خامه ترش، پیاز، ترشی، مایونز و میگو به این غذا اضافه شده و آن را به یک غذای اصلی تبدیل کرده است. در رستوران‌های روسی شهر می‌توانید بهترین بیلنی را نوش جان کنید.
رول کلم

برای تهیه‌‌ی این غذا که در واقع آن را می‌توان دلمه‌ی کلم نامید، برگ‌های کلم را بخارپز می‌کنند و آن را با موادی مثل گوشت، پیاز و ادویه پر می‌کنند. این غذا با برنج، سس گریوی یا پوره‌ی سیب‌زمینی سرو می‌شود.
منبع:کجارو