کاخ سعد آباد

کاخ سعد آباد

در شمالی ترین و خوش آب و هواترین بخش تهران یعنی دربند، در زمینی به مساحت 110 هکتار مجموعه عمارت‌ها و کاخ‌های مجموعه فرهنگی تاریخی سعد آباد قرار دارد. این مجموعه‌ی زیبا شامل حدود 180 هکتار جنگل طبیعی، قنات ، چشمه سار، باغستان، گلخانه و خیابان است. این مجموعه در بخش مالی با کوه‌های البرز، از شرق با گلابدره، از غرب با ولنجک و از جنوب با تجریش هماسیه است. یکی از زیبایی‌های این مجموعه عبور رودخانه جعفر آباد از وسط محوطه می‌باشد.

در زمان پهلوی اولسراسر باغ سعد آباد توسط رودخانه دربند آبیاری و سیراب می‌شد اما در زمان پهلوی دوم به دلیل بخشید آب به مردم در نیمی از شبانه روز، دیگر مقدار آب باقی مانده کافی نبود و برای آبیاری باغ از دوازده رشته قنات قدیمی و جدید استفاده شد.

مجموعه کاخ‌های سعد آباد چهار دوره‌ی تاریخی قاجار ، پهلوی اول، پهلوی دوم و انقلاب اسلامی را دیده است. این کاخ زیبا در دوران قاجار به عنوان استراحتگاه تابستانی شاهان بنا شد و بعد از کودتای 1299 توسط خاندان اکبری تصرف شد و بناها و عمارت‌های مختلفی در آن ساخته شد که بیش از 18 کاخ در ابعاد مختلف است. هر یک از این کاخ‌ها محل سکونت یکی از افراد سلطنتی بود.

جدیدترین کاخ در مجموعه سعد آبادبا نام لیلا پهلوی متعلق به لیلا پهلوی ، کوچکترین دختر شاه است. 

بعد از پیروز انقلاب اسلامی این مجموعه تبدیل به موزه شد و کاخ فعلی ریاست جمهوری در کنار این مجموعه واقع شد. از کاخ ملکه مادر که در حال حاضر متعلق به ارگان ریاست جمهوری است به عنوان کاخ پذیرایی ویژه مهمانان خارجی استفاده می‌شود.

این مجموعه همانطور که گفته شد بیش از 18 کاخ دارد که بعضی از آن‌ها نسب به بقیه زیباتر هستند

کاخ بهمن

کاخ بهمن یکی از زیباترین کاخ‌های موجود در مجموعه سعد آباد است که متعلق به برادرزاده شاه یعنی بهمن پسر غلامرضا پهلوی بود. این کاخ از بناهای دوره‌ی دوم پهلوی است و مجاور موزه مردم شناسی و جنب درب شمالی دربند قرار دارد. این ساختمان از سال 1382 به بعد دفتر یونسکو در ایران بود و زمانی هم مرکز آموزشی کاخ و در حال حاضر دفتر مدیریت موزه می‌باشد.

کاخ احمد شاهی

کاخ احمد شاهی قدیمی‌ترین کاخ سعد آباد است که در اواخر سلطنت احمد شاه قاجار ساخت آن شروع شد و در هنگام وزارت جنگی رضاخان ساخت آن پایان یافت. بعد از انقلاب بسیج خواهران این محل را گرفت و احتمالا بعد از باز پس گیری این محل از بسیج خواهران بازسازی و آماده بازدید عموم شود. متاسفانه در حال حاضر نمی‌توان از این کاخ بازدید کرد.

کاخ ملکه مادر

رضا شاه قبل از تبعید به جزیره موریس، آخرین سال‌های زندگی‌اش را در این کاخ گذراند  و تا زمان انقلاب محل زندگی مادر شاه یعنی تاج الملوک بود. این کاخ در حال حاضر در اختیار جمهوری اسلامی است و ویژه اقامت مهمانان ویژه دولت ایران است. به همین دلیل به این ساختمان ، ساختمان جمهور نیز می‌گویند. متاسفانه این کاخ نیز غیر قابل بازدید برای عموم مردم است.